Olukord on hetkel keeruline ja isegi mitte turuseisu, vaid pigem tooraine osas, tõdesid Barruse tegevjuht Martti Kork ja termopuidu tootja Thermoarena juht Vahur Pindma oktoobris toimunud konverentsil Puidutööstuse äriplaan 2025.
- Vahur Pindma ja Martti Kork konverentsi Puidutööstuse äriplaan 2025 vestlusringis. Foto: Johanna Adojaan
Liimpuidust akna- ja uksedetailide tootja Barrus tegevjuht Martti Kork ja termopuidu tootja Thermoarena juht Vahur Pindma alustasid oma vestlusringi kaugemalt ja peatusid rohepöördel.
Euroopa rohepööret näevad tööstusjuhid kui kaheastmelist protsessi. Ühelt poolt tõstetakse esile puidu kui taastuva loodusressursi eelised võrreldes teiste materjalidega, näiteks plastidega. Teisalt kaasnevad rohepöördega arvukad nõuded ja piirangud, mis lisavad tööstusele bürokraatlikku koormust ja nõuavad lisatöötajaid.
Martti Kork sõnastas olukorra järgmiselt: "Rohepööre ja piirangud kõik on ju hea eesmärgi nimel, lõpuks tõstab see alati ka konkurentide turule sisenemise barjääri. Teisalt tähendab see ka bürokraatiat – meil on üks täistöökoht, aga ma arvan, et järgmisest aastast on poolteist töökohta, kes tegelevad raporteerimise ja aruandlusega." Korki sõnul oli aruandlus vajalik, et tagada ettevõttele koht Euroopa turul, kuid samal ajal nõudis see ressursse, sest bürokraatia nõuetele vastamine tähendas lisatööjõudu.
Seotud lood
Negatiivse plaani puhul oleks ohus 100 miljonit maksutulu ja 5000 inimese töö
Metsanduskontserni Foreko juhatuse liige ja metsasektori juht Marti Piirimäe näeb metsamajandamises kahte väljavaadet - positiivset ja negatiivset. Positiivse väljavaate puhul peaksime kokku leppima kahes lihtsas asjas, märkis metsandusekspert.
Raskustest hoolimata on tunneli lõpus siiski valgus, sest Eesti keskmise puidutööstuse bilanss on likviidsuse ja võlakoormuse osas tugev ning suudab kriisile vastu seista, kirjutab Swedbanki metsa- ja puidutööstuse sektorijuht Alvar Mällo puidutööstuse TOPi tulemusi kommenteerides.