Maaülikooli põllundusrobot muudab ammendunud turbaväljad mustikaistandusteks
Eesti Maaülikooli agrorobootika töörühmal on valmimas mehitamata roheenergia baasil töötav elektriline põllundusrobot, mille esimene prototüüp on suunatud mustikaistanduste täppisväetamiseks ammendunud freesturbaväljadel.
Põllunduroboteid kavandadatakse vastavalt konkreetsele kultuurile ja kasutustingimustele. See robotväetur on mõeldud töötama ammendunud turbaväljadele rajatud mustikaistandustes. Foto: Jüri Olt/EMU
„Robotite kasutuselevõtt aitab ühelt poolt kaasa põllunduse ja aianduse majanduslikule jätkusuutlikkusele, teisalt mängib see olulist rolli keskkonnahoidlikus lähenemises, sest tegemist on kestliku ja ressursitõhusa tehnoloogiaga,“ sõnas agrorobootika töörühma juht professor Jüri Olt.
Innovatsioon merenduses toob kaasa selle, et üha enam tööd tehakse laevaparda asemel ära kaldapealsest juhtimiskeskusest. Isesõitvate robotlaevade igapäevaliikluseni on aga veel aega, tõdeti Riigilaevastiku lahtiste uste päeval toimunud vestlusringis.
Eestis arendatud ja toodetud isejuhtiv robotkuller liitus Euroopa juhtiva puhkepargi, Landal GreenpParks’i, meeskonnaga. Uue meeskonnaliikmena hakkab Clevoni robot esialgu vastutama külaliste voodipesu kohaletoimetamise ja kogumise eest. Tegemist on omanäolise projekti ja esimese puhkeasutusega Euroopas, kes on võtnud kasutusele säärase robotabilise.
4. augustini toimuvad Eestis Kunda lähistel innovatiivse kaevandusroboti katsed, mille eesmärk on luua võimalused täpseks ja keskkonnasõbralikuks kaevandamiseks.