Miina sõnul on turul siiski märgata, et ettevõtted mõistavad, et digitaliseerimiseta ei saa ja see on paratamatus. „Saan öelda, et ettevõtted vaatavad siiski aina rohkem digilahenduste poole,“ lisas ekspert.
Saksa Automaatika juht Ats Alupere tunnistab, et nende hinnangul Eesti tööstuse olukord hetkel kontrastne ja peegeldab mõne tööstusharu madalseisu, kuid üldiselt on nõudlus tööstusteenuste ja insenerioskuste järele stabiilne või isegi tõusuteel. „Näeme suurt huvi erinevate arendusprojektide vastu, mis viitab aktiivsele ettevalmistusele tulevikuks ja näitab, et investeeringutega viivitamine ei ole põhjendatud,“ selgitas Alupere.
Alupere lisas, et Saksa Automaatikal on hetkel kümneid projekte erinevates sektorites ja kokkuvõttes on tööstussektor sellisel keerulisel ajal näidanud üles siiski ka vastupidavust.
Ka Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Tauno Otto näeb inseneride järele jätkuvalt kõrget nõudlust ja see mõjutab ka õppetööd. „Endiselt on inseneridest ja IT-spetsialistidest puudus ning nii võetakse tööle ka magistri- ja bakalaureusetaseme tudengeid, kes seetõttu sageli loengusse ei jõua ja õppejõududelt hübriidõppe võimalusi ootavad,“ sõnas Otto.
Esita oma tehas „Aasta tehas 2024“ konkursile!
Äripäeva teemaveeb Tööstusuudised.ee hakkab taas otsima tehast, mis liigub aina enam targa tootmise poole ning hoiab fookuses efektiivsust ja tehnoloogilist arengut. Kandidaate saab esitada kuni 31. jaanuarini 2024.
Täiendavad infot konkursi kohta leiab
SIIT ja ankeedi
SIIT.
Võitjad kuulutatakse välja 14. märtsil toimuva tööstussektori suursündmuse "
Tark tööstus 2024" õhtusel galal.Aasta tehase valib välja professionaalne žürii, kelle hulka kuuluvad Lean Digitali partner Aleksandr Miina, Saksa Automaatika juht Ats Alupere, Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Tauno Otto ning Leanesti juht Marko Saviauk.
Kes on žürii liikmed?
Tauno Otto, Tallinna Tehnikaülikooli tootmistehnika professor
Dr Tauno Otto on alates 2010. aastast Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) tootmistehnika professor. Ta on tegev ülikoolis ka inseneriteaduskonna arendusjuhina ning juhib Eesti riikliku teadusteekaardi algatust Nutika Tööstuse Tuumiktaristu (SmartIC). Euroopa Liidu tasandil on ta tegev ManuFuture tehnoloogiaplatvormi juhtrühmas, Euroopa Tehisreaalsuse Assotsiatsiooni EuroXR juhatuses ja Horizon Europe era- ja avaliku sektori partnerluse "Made in Europe" nõukogus. Tema peamised uurimisvaldkonnad on seotud tööstuse digitaliseerimisega (tark tootmine, Tööstus 4.0/5.0, digitaalsed kaksikud).
Ats Alupere, Saksa Automaatika tegevjuht
Ats Alupere on tööstusautomaatika alal tegutsenud 1995. aastast, mil alustas oma karjääri Siemensi kontsernis. Ta on üles ehitanud Siemensi kontserni Eesti haru automaatikaäri ja osalenud loendamatute automaatikaprojektide teostamisel kõigis tööstussektorites. Ats Aluperel ja tema meeskonnal on pikaajaline kogemus automaatikaprojektide teostamises, digitaliseerimises ja tootmisprotsesside hoolduse korraldamises.
Ta on koos oma meeskonnaga üles ehitanud automaatikaettevõtte Saksa Automaatika, mis on 2009. aastast Siemensi partner. Täna on ta Saksa Automaatika tegevjuht ja üks omanikest 2018. aastast, mil ettevõttega liitus. Ats Alupere jaoks on oluline Eesti tööstuse areng ja efektiivne kasv.
Marko Saviauk, Leanest tegevjuht ja asutaja
Marko Saviauk tegeleb iga päev kasu loovate IT-lahenduste väljatöötamise ja juurutamisega. Viimase kuue tööaasta jooksul on ta osalenud enam kui 50 tööstusettevõtte digitaliseerimislahenduse juurutamisel ja näinud lähedalt, kuidas rakendatud lahendused on aidanud ettevõtetel senisest efektviisemaks muutuda. Tal on kogemusi nii tootmisprotsesside optimeerimises, AI-põhiste lahenduste abil rutiinse käsitöö automatiseerimises kui ka tööjõu planeerimisega seotud tegevuste lihtsustamises.
Marko Saviauk on oma karjääri pühendanud ettevõtete tõhusamaks muutmisele ning usub ja loodab, et tema senine tegevus on Eesti majandust vähemalt 1% võrra paremaks muutnud. Tema jaoks on oluline, et tööstuses juurutatud lahendused looksid ka reaalset väärtust. Marko Saviauk on hariduselt arvuti- ja süsteemitehnika insener. Alates 2016. aastast on ta Leanest OÜ tegevjuht, enne seda töötas ta 12 aastast Nortal ASi äriüksuse juhina.
Aleksandr Miina, Lean Digital partner
Aleksandr Miina on praktik, konsultant ja tippkoolitaja, kes on keskendunud operatsioonide ja protsesside juhtimisele. Ta on Lean Digitali asutaja, juhatuse liige ja partner. Oma praktilise töökogemuse on ta saanud erinevates ettevõtetes tööstuses, teeninduses, logistikas, kaubanduses, finantssektoris, turismis ja õigusvaldkonnas. Ta on töötanud näiteks Glamoxi kvaliteedijuhina ja Stoneridge Electronicsis tootmisjuhina. Lisaks 20 aasta pikkusele praktikale on tal põhjalik ettevalmistus tööstuse juhtimises ja digimuutuste läbiviimises. Aleksandr Miina on omandanud tootmise juhtimise ja organiseerimise magistrikraadi Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika teaduskonnas ning tootmise juhtimise doktorikraadi majandusteaduskonnas. Lisaks on ta omandanud ettevõtte digimuutuste magistrikraadi infotehnoloogia teaduskonnas. Praegu on Aleksandr Lean OÜ (Lean Digital) juhatuse liige ja partner.