Merendusvaldkonnas on suur nõudlus robotlaevade järele, ütleb Tallinna Tehnikaülikooli teadur ja hargettevõtte Minchip tegevjuht Heigo Mõlder. Hiljuti lasti Tallinnas vette esimene autonoomne robotlaev Eestis.,
Eesti esimene robotlaev kannab nime Heli. Foto: Elor Sepp/MindChip
Robotlaeva projekti vedas eest Tartu Ülikool, kaasa lõid MEC Insenerilahendused OÜ ja MindChip. Mindchipi osa selles projektis oli elektri, elektroonika ja juhtsüsteemi arendus, samuti tarkvara, millega saab künda merd nii, et laeval meeskonda pardal polegi. See konkreetne laev viib läbi kalavarude uuringuid. Tulevikus aga saab tehnoloogiale anda mitmeid teisigi ülesandeid.
Innovatsioon merenduses toob kaasa selle, et üha enam tööd tehakse laevaparda asemel ära kaldapealsest juhtimiskeskusest. Isesõitvate robotlaevade igapäevaliikluseni on aga veel aega, tõdeti Riigilaevastiku lahtiste uste päeval toimunud vestlusringis.
Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud AI arendusmaratonil said oma projektide väljatöötamiseks rahastuse kaheksa ettevõtet. Kokku investeeritakse pilootprojektidesse 300 000 eurot.