Olukord puidusektoris on keeruline, mitmendat kvartalit järjest on olnud majanduslangus, intressimäärade tõus on tugevalt pärssinud ehitustegevust, sisendhinnad on kõrged, konkurentsivõime eksporditurgudel on vähenenud. Eesti Erametsaliidu tellimusel teeb puiduturust ülevaate Heiki Hepner.
- Puidutööstuste jaoks häid uudiseid lähiajal oodata pole. Foto: Toomas Kelt
Hepner ütleb, et kui võtta ette puidutööstuse suurem pilt, siis ega häid uudiseid eriti oodata pole. “Mitte ainult puidutööstus, vaid kogu tööstussektor on languses. Siin on erinevaid globaalseid mõjureid: üleüldine majanduse jahtumine, Venemaa algatatud sõda Ukrainas, kobarkriiside mõju, kuid ka Eesti riigi valed tööstussektorit puudutavad otsused, mis nüüd kätte maksavad. Peab ütlema, et Eesti riik on teinud kõik selleks, et siia ei soovi mitte keegi investeerida ja uut tööstust püsti panna. Niiet seis on keeruline, turu nähtavus madal ning see kõik on vähendanud kohaliku tööstuse konkurentsivõimet,” nendib Hepner.
Seotud lood
Valitsuse ülesanne on konkurentsivõimelise majanduskeskkonna loomine, mis tooks siia uusi investeeringuid ja talente, aga selle nimel tuleks nüüd tegelikult ka tööle hakata, on aasta töösturi nominent ja suurtööstur Raul Kirjanen kriitiline.
Mida näitab puidusektori stresstest?
Puidusektor on Eesti üks tugevamaid sektoreid ja igast kriisist alati tugevana välja tulnud, tuleb ka seekord, rääkis Swedbanki ehitusmaterjalide tootjate sektori juht Kristin Leeman eelamisel nädalal konverentsil "Puidutööstuse äriplaan 2024".
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.