Keskkonnaagentuuri ja Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) seirealadel märgati aprilli viimasel nädalal, et kooreüraskid on talvitumispaikadest väljumas. Kohati oli lendlus piirkonniti massiline. Seega tuleks hiljemalt enne järgmiste soojade ja kuivade kevadilmade saabumist metsaomanikel üles panna feromoonpüünised. Kuuse-kooreüraski vaatluseid saab edastada Loodusvaatluste nutirakenduse abil.
- Kooreüraskite feromoonpüünis Valgamaal. Foto: Toomas Kelt
Keskkonnaagentuuri metsaosakonna juhataja Taivo Denksi sõnul sattusid 17. aprillil paigaldatud feromoonpüünistesse esimesed isendid juba järgmisel päeval peale lõksude üles panekut ning nädala lõpuks oli püünistes kohati juba sadu isendeid. Kui Harju-, Ida-Viru- ja Lääne-Virumaa seirepunktides loendati selle nädala alguses keskmiselt 100 isendit püünise kohta, siis Võrumaal RMK Kurenurme seirepunktis loendati keskmiselt üle 9 000 üraski. „Taolise massilise kooreüraski lendluse põhjustasid kahjuri jaoks soodsad ilmastikutingimused – temperatuurinäit oli tipphetkel lausa 22,6 kraadi ning ilm kuiv. See näitab, et Lõuna-Eestit võib käesoleval aastal taas tabada karm kooreüraski rünne,“ hoiatas Denks.
Seotud lood
Järjest rohkem võimust võttev kevad toob lähemale ka aja, kui algab kuuse-kooreüraski lendlus ja puude asustamine. Praegu on metsaomanikel õige aeg võtta ette tegevusi oma metsa kaitseks. Mida metsaomanik teha saab, seda tutvustab Keskskonnaagentuuri blogis Keskkonnaagentuuri metsaosakonna peaspetsialist Merit Ehrpais.
Keskkonnaagentuuril valmis metsaseire läinud aasta aruanne. TOP 9 tähelepanekut sellest pani kokku metsaosakonna peaspetsialist Merit Ehrpais.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.