Läänemere piirkonna saeveskite kasumlikkus on jõudnud kriitilise piirini, prognoosib olukorda Danske Bank oma metsanduse ülevaates. Nõudlus tooraine järele on suurenenud energeetikas ja tselluloositootööstuses ning saeveskid tunnevad puidupuudust.
Praegune turuolukord on kõige raskem saeveskitele - tooraine hind kasvab, toodete järele on nõudlus langev. Foto: Liis Treimann
Danske Banki analüüs näitab, et Skandinaavia saeveskite kasumimarginaal muutus negatiivseks juba eelmise aasta viimases kvartalis. Marginaalid on nõrgemad isegi koroonapandeemia-eelsest ajast. Rasked ajad jätkuvad panga prognoosi kohaselt ka käesoleval aastal, kuna saeveskite kulud kasvavad.
Ümarpalgi hinnad on võrreldes eelmise aasta kevadega oluliselt langenud, kuid ületavad jätkuvalt 2020. aasta hindu. Suurt hinnalangust lähiajaks ei ennustata.
Rootsi metsa- ja puidutööstuste esindusorganisatsiooni Skogsindustrierni värskes turuülevaates öeldakse, et kogu maailma puidutööstused seisavad silmitsi suurte väljakutsetega. Oodata on jätkuvalt intressimäärade tõusu, kõrgeid energiahindu ja majanduse aeglustumist, kuid tulevikus on ka lootust paremale olukorrale.
Kevaditi aktiviseerub töö ehitus- ja energiasektoris mis suurendab nõudlust erinevate tõstukite järele. Uute ja kasutatud tõstukite müügi ning hooldusega tegeleva ettevõtte Liftest OÜ tegevjuht Marek Lemsalu nendib, et nende hooaeg on hoogsalt alanud ja jätkuvalt esindab ettevõte Eestis kolme maailma tipptootja kaubamärke Ommelift, Socage ja JLG.