Kuigi Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonid keelavad paljude Vene ja Valgevene päritolu puittoodete importi, otsivad osad ettevõtted võimalusi sanktsioonidest mööda pääseda. Enamasti üritatakse peita Vene puidu päritolu mõne teise riigi „sildi“ taha.

- Pelletitele pole peale kirjutatud, millisest riigist nad pärit on. Saatedokumentidele annab aga kirjutada mida iganes. Foto: Pixabay
Rahvusvaheline uuriva ajakirjanduse võrgustik OCCRP paljastas skeemi, millega muudetakse Venemaal või Valgevenes toodetud pelletid mõne muu riigi, tihti Kasahstani või Kõrgõzstani päritolu kaubaks. Selleks pakuvad Euroopa ettevõtted võimalusi esitada valedokumendid, mis peidavad kauba tegeliku päritolu ja võimaldavad seda Euroopas müüa.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tänavune juuli jääb puiduga tegelevatele inimestele ilmselt kauaks meelde. Suurema avaliku tähelepanuta juhtus kaks asja – esiteks lõppes 10. juulist Vene ja Valgevene puittoodete import Eestisse, teiseks aga jõuti enne seda kuupäeva tuua Venemaalt Eestisse rekordilised kogused puittooteid.
Sanktsioonide alla kuuluv Venemaa kasepuit töödeldakse spooniks Hiinas ja vineeriks Vietnamis. Nii "pestuna" jõuab see USA turule, kinnitab värske Suurbritannia valitsusvälise keskkonnauuringute organisatsiooni raport.
Suurbritannia puidukaubanduse föderatsioon TTF hoiatas oma liikmeid Kaug-Ida riikidest pärineva kasevineeri eest. Suure tõenäosusega on selle tootmisel kasutatud Venemaalt pärit puitu, mille import Euroopa ja Suurbritannia turule on keelatud.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.