Euroopal on suured biomajanduse eesmärgid, aga kas ka Eestil?
Euroopa Komisjoni biomajanduse strateegia järgi tuleb jõuliselt arendada biotoodete tootmist ja seeläbi soodustada fossiilselt toormet üleminekut. Komisjoni strateegias on nimetatud eesmärk luua 2030. aastaks juurde ligi 300 uut biotootmise tehast.
Kuigi number ilmselt arvestab väga erinevate valdkondadega, on suur ambitsioon biotootmise vallas siiski ilmselge. Kas Eestil on võimalik saada osa biotootmise eduloost?
Viru Keemia Grupi korraldatud Keskkonnapäeval arutlesid teadlased, keskkonnavaldkonna eksperdid ja poliitikakujundajad ning poliitikud, millised võimalused on Eesti ühe suurima loodusressursi, puidu väärindamisel.
Eestil puuduvad läbimõeldud seisukohad Euroopa kliimapöörde läbirääkimistel osalemiseks ning siseriiklikult siduv poliitika, mida toetaks ühiskondlik kokkulepe, leiab põlevkiviõlitootja Viru Keemia Grupi juht Ahti Asmann. Selle tulemusel kannatab investeerimiskeskkond ning tekib oht, kus meie kliimaeesmärgid pannakse meie eest paika.
Ernst & Young Baltic AS metsa- ja puidusektori sotsiaalmajandusliku mõju analüüsist selgub, et puidu keemilise töötlemisega tegelevates ettevõtetes oli 2018. aastal lisandväärtus töötaja kohta ligi 183 000 eurot. See ületab kuuekordselt Eesti töötleva tööstuse keskmist, mis oli võrreldaval perioodil Eurostati andmete kohaselt 30 000 eurot.