Maaülikooli teadlaste eestvõttel läbi viidud värske uuring näitab, et lepapuudel parasiteeriv must pässik oma omadustelt võrreldav kasel kasvava seenega.
- Lepal kasvav must pässik. Foto: Ahto Täpsi/EMU
Must pässik (Inonotus obliquus) ehk tšaaga (chaga) on tuntud kui eelkõige kasel parasiteeriv puuseen. Eestis kasvab seen peamiselt arukasel, sookasel, hallil lepal ja sanglepal ehk mustal lepal. Musta pässik sisaldab bioaktiivseid ühendeid, millest betuliin, betuliinhape ja inotodiool peaksid pidurdama vähirakkude arengut. Varasemad uuringud kõnelevad suuresti kaskedel kasvavast raviseenest mustast pässikust, kuid midagi pole teada, kas teistel puuliikidel parasiteeriv pässik võib pakkuda samaväärseid omadusi.
Seotud lood
Tallinna Tehnopoli vahetus läheduses avati Eesti esimene seente uurimisele pühendatud teadus- ja kompetentsikeskus Shroomwell Biotech. Tegemist on Eesti start-up Chaga OÜ märgilise sammuga Eesti positsioneerimisel maailmas seente potentsiaali avastamisel.
Loodus- ja mahetooteid valmistav kodumaine roheinnovatsiooni iduettevõte Chaga sai esimesena Eestis oma valdkonnas kõrgeima kvaliteedi- ja toiduohutuse standardi BRC. Tegemist on märgilise saavutusega Eesti väiketootjate hulgas, mis annab suure konkurentsieelise globaalsetel eksporditurgudel.
Eesti tervisetoode valmistaja Chaga OÜ toob turule uue väikepakendilahendusega toote ja investeeris selleks 100 000 eurot uude pakendiliini, mis võimaldab ettevõttel toota 12 miljonit väikepakki aastas. Eesti turule jõuab väikepakk oktoobris.