Eesti on olnud puitehituse ja tehasemajade arengus pidevalt eesrinnas ning valdkond on järjepidevalt kasvanud, liginedes möödunud aastal poole miljardi eurose käibeni. Sektoris tegutsevad nii klassikaliste palkmajade ehitajad, väiksemate vormide ehk aiamajade valmistajad kui mahukad moodul- ja elementmajade tootjad.
- Puitehitised on populaarsed ka Eestis. Pildil Raitwoodi kontorihoone. Foto: Raitwood
Eesti kogu puitmajade sektori käibel jäi möödunud aasta arvestuses napilt poole miljardi euro piir ületamata, kuid sellegipoolest tegid kogunumbrid eeskujuliku 16% kasvu (2020.a sektori käibega võrreldes). Oleme tootmismahtude arvestuses sellega (494 MEUR) napilt põhjanaabrite seljataga, samas kindlalt Euroopa puidust tehasemajade tootmise paremikus. Võib öelda, et puitmajade tootmises on statistika poolest pikalt eest ära näiteks Saksamaa ja Rootsi, kuid nende riikide sektoreid toidab tugev koduturu nõudlus. Euroopa puitmajade tootmise kogumaht on Eurostati andmetel üle 10 miljardi euro. Sektori katusorganisatsioonis, Woodhouse Estonia nime all, on Eesti mahu sihiks võetud praegusel hetkel müstiline 1 miljardi euro piir.
Seotud lood
Eesti võttis Euroopa Liidu kliimaeesmärkide täitmiseks endale kohustuse, mis toob kaasa ligi 14 000 töökoha kadumise ja vähemalt 80 miljonit eurot väiksema maksulaekumise. Ettevõtete ja töötajate katusorganisatsioonid ootavad valitsuselt selgitusi ja konkreetset tegevuskava mõjudega toimetulekuks.
Kuigi üldine ehitusaktiivsus on languses, ei karda Eesti puitmajatootjad olemasolevate turgude suurt langust. Keerulisem on aga aiamajatootjate olukord, mida näitab ka Palmako koondamine. Tööstusuudiste küsimustele vastas Puitmajaliidu tegevjuht Annika Kadaja.