Toidutootjate ühendused: tootjate hädaolukorda ei saa rohkem eirata
Riik peab energiakriisi lahendamisel arvestama kõikide toiduainetööstusettevõtete vajadustega ning leevendusmeetmeid rakendama ka suurematele toidutootjatele, leiavad Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eesti Toiduainetööstuse Liit.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eesti Toiduainetööstuse Liidu hinnangul on väiketootjate seisukohalt positiivne täna hommikul Riigikokku esimesele lugemisele minev elektrituruseaduse muutmise seadus 680 SE, millega tahetakse anda mikro- ja väikeettevõtetele võimalus osta elektrimüüja käest elektrienergiat reguleeritud hinnaga. Samas märgivad koda ja toiduliit, et riik peab energiakriisi lahendamisel arvestama kõikide toiduainetööstusettevõtete vajadustega ning leevendusmeetmeid rakendama ka suurematele toidutootjatele.
Euroopa Komisjoni ettepanekud energiakriisi leevendamiseks ning sellekohased Eesti valitsuse seisukohad valmistasid toidutootjatele suurt pettumust: poliitiline tahe toetada toiduainetööstust puudub, meie ettevõtted on konkurentsist väljas ning tarbijaid ootab ees toiduhindade jätkuv tõus.
Valitsuskoalitsiooni eelarvenõupidamisel otsustati laiendada elektri universaalteenust ka mikro- ja väikestele ettevõtetele, kuid keskmistele ja suurettevõtetele seni pole valitsuse poolt antud selget signaali. Ligi 90% toidutootmise turust moodustab just suuremate tootjate toodang ning kui hinnalagi ei laiene ka peamistele toidutootjatele, on toidu hinnatõus vältimatu.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eesti Toiduainetööstuse Liit saatsid Vabariigi Valitsusele pöördumise, kus tegid ettepaneku piirata energiakandjate hindu lisaks tavatarbijatele ka toidutööstuste puhul.
Täna toimunud Eesti suuremate toiduainetööstuste juhtide erakorralisel kohtumisel töötati välja kolm ettepanekut, kuidas ennetada ohjeldamatut toidu hinnatõusu ning tagada Eesti toidujulgeolekut süveneva energiakriisi aegadel.