Tallinna Tehnikaülikooli teadlased osalevad ambitsioonikas Horisondi teadusprojektis, et aidata väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid üleminekul inimeste ning robotite ühistööle. Terminina kasutatakse siin Industry 5.0 ehk tööstus 5.0.

- Tööstusrobot Tiksoja Metsagrupi mööblitööstuses. Foto: Toomas Kelt
Projekti eesmärgiks on toetada transpordi- ja elektroonikatööstust, et muuta tootmisprotsess tööstus 5.0 printsiipidest lähtuvalt jätkusuutlikumaks ja inimeseksemaks. Konsortsiumi kuulub 11 partnerit kaheksast Euroopa riigist ja seda juhib Prantsusmaa Lennutööstuse Assotsiatsioon – Aerospace Valley. Koos luuakse teadmusjagamise platvorm, mille kaudu plaanitakse toetada kuni tuhandet väikese ja keskmise suurusega ettevõtet Euroopas, pakkudes neile nii abi tööstus 5.0 printsiipide rakendamisel, Euroopa sisemiste piiride ülest sektorisisest infojagamist kui ka rahalist tuge oma projektide elluviimiseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE kolmeaastane projekt, mis aitab Eesti ettevõtetel tõusta uuele digitasemele, sai juuni algul Euroopa Komisjoni heakskiidu. See tähendab kolmeks aastaks 6 miljoni eurost rahasüsti, millest pool tuleb Euroopast ja pool Eestist.
Väikesed ja keskmise suurusega tööstusettevõtted, kes pole veel jõudnud oma tehaseid palju automatiseerida, peaksid tegema esimese sammu, milleks on alustamine, ütleb tööstuskontserni ABB robotiseerimise ekspert ja insener Andie Zhang.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.