Masinatööstuse Hekotek juhtkond tahtis Venemaa-Ukraina sõja puhkemise järel ettevõtte Rootsi suuromanikelt välja osta, kuid põrkus kohe probleemidega, kui tehingu rahastamiseks oli keeruline pangalaenu saada. Nüüdseks saab ettevõtte juht Heiki Einpaul siiski öelda, et enam rootslased osanikud ei ole.

- Hekotek juht Heiki Einpaul. Foto: Andras Kralla
Heiki Einpaul ütles, et Rootsi pankade poole nad tehingu rahastamiseks tegelikult ei vaadanudki. "Ma usun, et mida vähem neil pankadel on Venemaaga pistmist, seda parem," sõnas Einpaul. Lõpuks sai Hekotek hoopis kohalikust LHV pangast vajaliku laenu.
Rootsi omanikud soovisid ärist loobuda just sõja tõttu, sest ei soovinud Venemaaga seotud olla. "Meil ei muutu sellest tehingust otseselt midagi. Rootslased saavad lihtsalt rahulikult magada," ütles Einpaul.
Hekotekil on veel küllalt lepinguid, mis sõlmiti Venemaa klientidega enne 24. veebruari ja mis tuleb Einpauli sõnul lõpuni välja kanda. "Need lepingud tõesti veel kehtivad. Meie kaup Venemaaga sanktsioonide alla ei ole langenud, me oleme kohustatud seda tegema. Uusi lepinguid muidugi ei sõlmi," ütles Einpaul.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rootsi partnerilt Lifco masinatööstuse Hekotek välja ostev Heiki Einpaul rääkis, et Rootsi partneril veel jaanuaris müügiplaani ei olnud, kuid sõda Ukrainas selle tehingu tõi. "Mida kaugemaal Venemaast olla, seda must-valgemad otsused on ja rootslased Venemaaga äri teha ei taha. Neile on lihtsam, et me teeme ise otsused siin ja nad ei pea neid otsuseid kontrollima," selgitas ta.
Paljud tööstusettevõtted on teatanud koostöö lõpetamisest Venemaa ja Valgevenega ning öelnud, et mõjud saavad olema pikaajalised. Kuidas tööstusjuhid sõjamõjusid kommenteerivad?
Pikajalise koostöö tulemusena on Hekotek AS sõlminud tarnelepingu Soome ühe suurima erakapitalil põhineva puidutöötlemisettevõttega Koskisen OY. Lahti lähistel, Järveläs, paiknevasse tootmisüksusesse tarnitakse uue ehitatava saeveskikompleksi raames saeveskile palke etteandvad seadmed, koos konveiersüsteemiga saagimisjääkide (koor, puiduhake ja saepuru) transpordiks.
Kevaditi aktiviseerub töö ehitus- ja energiasektoris mis suurendab nõudlust erinevate tõstukite järele. Uute ja kasutatud tõstukite müügi ning hooldusega tegeleva ettevõtte Liftest OÜ tegevjuht Marek Lemsalu nendib, et nende hooaeg on hoogsalt alanud ja jätkuvalt esindab ettevõte Eestis kolme maailma tipptootja kaubamärke Ommelift, Socage ja JLG.