Tuulikud hakkavad kohalike omavalitsuste ja elanike taskuid täitma
Kohalikud omavalitsused saaksid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettepaneku järgi nii maismaa kui meretuuleparkide talumise eest iga aastast tasu.
100 MW suuruse maismaa tuulepargi puhul oleks eelnõu järgi kohalikele tasu kuni 150 000 eurot aastas. Foto: Erik Prozes
Ettepaneku järgi on maismaa tuuleparkide puhul tasu suurus 0,5 eurot ühe toodetud megavatt-tunni elektri kohta. Ehk siis 100 MW suuruse tuulepargi puhul oleks tasu kuni 150 000 eurot aastas. Tasu makstakse kohalikule omavalitsusele, millest kuni 50 protsenti on omavalitsus kohustatud tasuma tuuleelektrijaama mõjualas elavatele inimestele.
Eesti elektrijaamad tootsid taastuvatest allikatest 2021. aastal elektrienergiat 2 578 gigavatt-tundi ehk 15,6 protsendi võrra rohkem kui 2020. aastal. Taastuvenergia toodang moodustas lõppenud aastal 40,7 protsenti Eesti elektritoodangust ja kattis 27 protsenti kogutarbimisest.
Taastuvenergia ettevõte Sunly ja Poola päikeseenergia arendaja Alseva Group ühendavad jõud, et kiirendada ja suurendada rohelisele energiale üleminekut.
Eleringi andmetel tootsid Eesti elektrijaamad eelmisel aastal 6,3 teravatt-tundi elektrit, mis on 32 protsendi võrra enam kui 2020. aastal. Tarbimine kasvas kuue protsendi võrra ja jõudis pea 9 teravatt-tunnini.
Seni on maardlatele tuuleparkide rajamine olnud välistatud, kuid Eesti Geoloogiateenistuse värske uuringu kohaselt on maapõueseaduse muudatuse järel võimalik mõningaid Kesk- ja Kirde-Eestis paiknevaid maardlaid ajutiselt kasutada ka tuuleenergeetika arendamiseks.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.