Eesti suurim elektritarbija puitmassitootja Estonian Cell maksis novembris elektri ja gaasi eest 1,5 miljonit eurot rohkem kui muidu. Viimaste kuude energiaarve on neil üle 5 miljoni euro võrra priskem.

- Estonian Celli finantsjuht Siiri Lahe otsib valitsuselt abikätt. Foto: Andras Kralla
Ettevõtte finantsjuht ja aasta tööstur Siiri Lahe kirjutas peaminister Kaja Kallasele, et ebanormaalselt kõrged elektri- ja gaasihinnad on alates selle aasta sügisest väga tugevalt pärssinud energiaintensiivse tööstuse konkurentsivõimet rahvusvahelistel turgudel. Ta lisas, et elektrihindade dramaatiline eskaleerumine detsembris on lisaks konkurentsivõime teravatele probleemidele tõstnud päevakorda energiaintensiivse tööstuse töövõime säilimise erakordselt kõrgete elektrihindade tingimustes.
"Kaheksandal detsembril olime sunnitud tehase tulenevalt ekstreemsetest energiahindadest seiskama," teatas Lahe.
Sel päeval oli Eesti keskmine elektri hind 440 eurot megavatt-tunni kohta. Ta ütles, et kohalike sisendhindade tõusu ei ole neil võimalik erinevate kontinentide tarbijatele üle kanda. "Seetõttu otsime lahendusi kriisiolukorras toimetulekuks."
Loe täispikka lugu
Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tööstuse äriplaani konverentsil kuulutati äsja välja konkursi "Aasta tööstur 2021" võitja, kelleks osutus Estonian Celli juhatuse liige Siiri Lahe.
Aasta töösturi nominendi ja Estonian Celli juhatuse liikme Siiri Lahe sõnul on Eesti tööstusel üks suur probleem, mille lahendamise nimel tuleb kõigil tööstusettevõtetel tööd teha.
Tööstused küsivad taastuvenergia tasule maksulage
Haavapuitmassitootja Estonian Cell kukkus koroonakriisi ajal pärast viimastel aastatel kasumis püsimist tugevasse kahjumisse. Firma tahab nüüd, et riik tuleks juba uuel aastal välja taastuvenergia tasu maksulaega.
Koroonapandeemiast tingitud turuolukorra ja madalate müügihindade tõttu vähenes haavapuitmassitootja Estonian Celli käive 2020. aastal 13 protsendi ehk 10,7 miljoni euro võrra 69,6 miljoni euroni.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.