Termotöödeldud puidu tootja Thermory ning saunamaterjalide ja valmissaunade tootja Ha Serv ühinesid maailma suurimaks termopuidu ja saunamaterjalide valmistajaks.
- Thermory on andnud panuse ka Helsingi uue reisiterminali ehitusse. Foto: Thermory
Mitmekülgset tootmisvõimsust omav ühinenud ettevõte on suurepäraselt positsioneerunud, et globaalsetest trendidest kasu lõigata, teatasid ettevõtted.
Järjest suurenenud surve alla on arhitektide ja ehitajate silmis sattunud plastik, kemikaalidega töödeldud puitmaterjali ja muude mitte-keskkonnasõbralike toodete kasutamine. Thermory on suurim kemikaalivaba termopuidu tootja maailmas ning on oma tootevalikuga sihtimas kiiresti kasvavat termopuidu turgu. Üldine terrassi ja seinavoodri turg globaalselt on 4-5 miljardit. Sellest võtab termopuit kasvava turuosa. Ühendatud ettevõtte käive läheneb aasta lõpuks 70 miljonile eurole ning ühiselt on võetud sihid jõudmaks palju kaugemale.
Thermory asutaja Meelis Kajandu ja ühinenud ettevõtte suurim aktsionär, Baltimaade investeerimisfondi Livonia Partners esindaja Kaido Veske on näinud ettevõtete ühendamises loogikat juba aastaid. „Minevikus tihedalt konkureerinud kaks võrdselt edukat puiduettevõtet töötavad täna ühise eesmärgiga. Tunnistame, et olles 20 aastat turul konkureerinud, oli ühise nime valimine küllaltki suur katsumus ja pidime kasutama selleks välist nõu.”
Thermory ja HaServ müügimeeskondade tulemuslik töö on viinud termopuidu ja saunatooted rahvusvahelistele turgudele. „Üle 20 aasta oleme omavahel tihedalt konkureerinud ning klientide ja tarnijate pärast teineteisele vastandunud. Koos on võimalik aga palju suuremalt mõelda ja mitmesuguseid ärisuundasid edasi arendada,” lisas Meelis Kajandu.
Ühendatud ettevõte valitud nimega Thermory omab nüüd tootmisüksusi Harjumaal, Tartumaal ja Soome lääneosas Teuvas. Lisaks kuuluvad ettevõttele saeveskid Eestis ja Valgevenes ning tütarettevõte USA-s. Thermory annab tööd enam kui 500 inimesele.
Thermory juhatus jätkab kaheliikmelisena koosseisus Johann Sulling ja Marko Kevvai. Johann Sullingu sõnul loob ühinemine suurepärased eeldused pikaajaliseks kasvuks tootevaliku ja turuhaarde laiendamise abil. „Võidavad kõik. 1+1 ei ole kindlasti 2, vaid meie puhul palju rohkem,” ütles Sulling. Thermory teine juhatuse liige Marko Kevvai lisas: „Jõudsime tõdemusele, et kui tahad kiiresti edasi liikuda, siis tee seda üksi, aga kui soovid kaugele jõuda, siis on parem teha seda koos.”
MIs on mis
Thermory:
- suurim termotöödeldud lehtpuu tootja maailmas
- ekspordib oma toodangut rohkem kui 50 riiki
- 2017. a käive 33,7 mln eurot
- fookus termotöödeldud terrassi- ja fassaadilaudade tootmisel
Ha Serv:
- Euroopa juhtiv saunamaterjalide, valmissaunade ja termopuidu tootja
- ekspordib oma toodangut 34 riiki
- 2017. a käive 30,6 mln eurot
- fookus saunamaterjali ja valmissaunade tootmisel
Ühinenud ettevõtte kõige suuremaks aktsionäriks saab Livonia Partners investeerimisfond. Livonia Partners on Baltimaade juhtiv investeerimisfond, kelle Eesti partneriteks on Rain Lõhmus ja Kaido Veske. Suuruselt teine aktsionär ettevõttes on Thermory asutaja ja visionäär Meelis Kajandu. Thermory osanik on olnud ligemale 10 aastat ka ettevõtja Jüri Mõis. Samuti jätkavad ettevõttes aktsionäridena ühinenud ettevõtete kõik senised võtmeisikud.
Ühinemistehingu õigusnõustajad olid advokaadibürood Eversheds Sutherland Ots & Co ning Sorainen. Tehingu läbiviimist toetasid PriceWaterhouseCoopers Advisors ja Deloitte Advisory. Tehingu hind on poolte kokkuleppel konfidentsiaalne.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saunatootja Ha Serv ja termopuidutootja Thermory ühinemisel tekkinud maailma suurim termopuidu ja saunamaterjalide valmistaja ühendab tegelike kasusaajatena Jüri Mõisa ja Rain Lõhmuse.
Põhjamaade kontekstis võivad kliimariskid tunduda jätkuvalt ehk kauged, kuid ometi ei jää neist puutumata ka siinsed ärid, mõjutades peale põllumajanduse näiteks kaubandust, kinnisvara, pangandust, kindlustust. Nõustamisagentuuri Sustinere keskkonnaeksperdi Imre Bányászi sõnul tuleb ettevõtluse seisukohast lisaks asukohale läbi kaaluda tarneahelaga seotud ohukohad.