CV-Online’i läbi viidud iga-aastasest Eesti tööturu-uuringust selgus, et 39% tööandjatest planeerib järgneval 6 kuul töötajaid värvata.
Aasta eest oli see näitaja 56% ning 2012. aasta novembris 40%. Ühtlasi planeerib 34% tööandjatest järgneva kuue kuu jooksul vähemasti osade töötajate palku tõsta.
„Eesti tööandjad on 2015. aasta osas stabiilselt optimistlikud. Sarnased uuringu tulemused olid ka 2012. aasta novembris ning 2013. aasta kujunes Eesti majanduse jaoks väga edukaks. Arvestama peab aga sellega, et töötute arv ühiskonnas on viimase paari aasta jooksul vähenenud ning iga uue töötaja värbamine on keerulisem ja kallim, kui see oli veel aasta-paar tagasi. Märgilise tähtsusega on ka see, et oluliselt on kasvanud nende tööandjate osakaal, kes plaanivad nii inimesi koondada kui ka juurde värvata. See viitab selgelt ettevõtete vajadusele muuta oma tegevust efektiivsemaks ning otsitakse enda organisatsiooni jaoks sobivaimaid inimesi,“ kommenteeris uuringu tulemusi CV-Online’i juhatuse liige Agu Vahur.
„Võrreldes eelnevate aastatega on kasvanud nende tööandjate osakaal, kes ei ole veel värbamise osas oma otsust langetanud, mis tähendab, et nad on valmis kiirelt reageerima, kui majandusolukord peaks muutuma. Teiseks on oluliselt kasvanud nende ettevõtete hulk, kes planeerivad nii värvata kui koondada. Tõenäoliselt sunnivad nii palgasurve kui omanike kasumiootus ettevõtteid enam efektiivsusele mõtlema ning püütakse leida kõige optimaalsemad lahendused. Kohati tähendab see teatud töötajate koondamist või asendamist teistsuguste oskustega inimese või inimestega," analüüsis muutusi CV-Online’i turundusjuht Heikko Gross.
Uusi töötajaid palgata soovivatest ettevõtetest:
48% kavatseb värvata 1-2 töötajat
22% kavatseb värvata 3-4 töötajat11% kavatseb värvata 5-9 töötajat7% kavatseb värvata 10-30 töötajat5% kavatseb värvata üle 30 töötaja7% ei tea veel mitu töötajat planeerib värvata
„Planeeritavad värbamismahud on jäänud eelmise aastaga võrreldes praktiliselt samale tasemele. Ligi pooled tööandjatest kavatsevad värvata 1-2 töötajat, kuid suuremad, üle 200 töötajaga ettevõtted planeerivad kõige sagedamini palgata 10-30 töötajat või üle 30 töötaja,“ kommenteeris Gross.
Peamiste värbamise põhjustena tõid tööandjad tihtilugu välja mitu paralleelset põhjust, kõige sagedasemad olid mahtude või organisatsiooni kasvamine (58% juhtudel), eelmise töötaja lahkumine (36%) ja töötaja lapsehoolduspuhkusele suundumine (13%).
„Valdavalt valitseb tööandjate seas optimistlik suhtumine tulevikuarengutesse – seda ilmestab 58% tööandjate kavatsus palgata uusi töötajaid tulenevalt mahtude või organisatsiooni kasvamisest,“ kommenteeris värbamise põhjuseid CV-Online’i turundusjuht Heikko Gross.
Uuringust selgus veel, et 35% tööandjatest kavandab järgneval kuuel kuul vähemasti osade töötajate palku tõsta. Palgatõusu kavandavate ettevõtete arv on pisut langenud võrreldes eelmise aastaga, mil see oli 39%, kuid on üle kahe korra kõrgem kui 2012. aasta novembris, mil see oli 13%.
„Stabiilse majandusolukorra puhul on oodata, et palgasurve jääb tuleval aastal sarnaseks, nagu see on 2014. aastal olnud,“ prognoosis Gross.
„Eelnevale statistikale tuginedes peaks tööotsijatel praegu olema lihtsam tööle saada kui aasta tagasi, sest värbavate ettevõtete arv on stabiilselt kõrge, kuid töötuse määr on langenud. Seega vabu töökäsi on vähem ning konkurents töökohta otsivate või vahetada soovivate inimeste nimel on suurem kui aasta eest,“ iseloomustas Gross tööturu hetkeseisu.
CV-Online’i poolt oktoobris läbi viidud uuringus osales üle 1700 erinevas suuruses ettevõtte üle Eesti.