• 03.06.14, 13:12
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Esikümne eksportöörid kasvasid, ent tulemused ei rahulda

Eesti ühed suuremad eksportöörid ABB ja PKC Eesti kasvatasid mullu käibeid ja teenisid korralikud kasumid. Sel aastal loodavad ettevõtted taset hoida.
Eesti parimate eksportööride edetabelis kuuendal kohal olev energeetika ja automaatika ettevõtte ABB ASi möödunud aasta puhaskasum oli 9,5 miljonit eurot. Olgugi et tunamulluga võrreldes vähenes kasum 7,1 protsenti, peab ettevõtte juhatuse esimees Bo Henriksson tulemusi heaks. "Midagi dramaatilist juhtunud ei ole, pealegi oli 2012. aasta meil väga hea,"  märkis ta.
ABB tellimuste maht vähenes eelmisel aastal 16 protsenti, samas kui 17 protsendipunkti võrra suudeti kasvatada käivet, mis ulatus 186 miljoni euroni. Henrikssoni sõnul tuli käibe kasv 2012. aasta tellimustelt, mille tehingud viidi lõpule eelmisel aastal.
Tema selgitusel läks möödunud aasta ootuspäraselt, kuigi nii eksport kui ka tuulikugeneraatorite müük ei edenenud nii hästi kui võinuks. Eelmisel aastal mõjutas tellimuste vähenemist tuulegeneraatorite ülemaailmne nõudluse langemine. "Nende müük pole veel tõmbama hakanud," märkis ta. "Turg oli nagu ta oli, ootame, et nüüd läheb paremini." Henriksson lisas, et palju on kinni selles, millised arengud taastuvenergia valdkonnas jätkuvad - kas toetusi saadakse või mitte.
ABB ASi suurimaks sündmuseks peab Henriksson kogu tootmise kolimist Jüri alevikku. Varem asusid ettevõttel tehased nii Maardus kui ka Keilas, Tallinnas Pärnu maanteel oli peakontor. "Mullu aprillist on kõik ühes kohas. See oli väga suur investeering," rääkis Henriksson.
Sel aastal ootab Henriksson nii välis- kui ka kodumaisel turul müügi samale tasemele jäämist. "Käibe kasvu sel aastal oodata ei ole," märkis ta, lisades, et enim mõjutab ettevõtte käekäiku, kuidas hakkab sügisel tuulegeneraatorite müük edenema. Praeguseks on ABB müügitulu eelmise aasta tulemustest küll pisut maas, kuid Henrikssoni sõnul on tegu ootuspärase tulemusega. Möödunud aastal maksis ABB AS välja 13,7 miljonit eurot dividende. Henrikssoni sõnul kavatsetakse sel aastal maksta dividende umbes kümme miljonit eurot.
PKC kasvatas tellimusi. Vastupidiselt ABB ASile kasvatas suurimate eksportööride edetabelis neljandal kohal olev PKC Eesti AS tellimusmahtu. Juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootja kasvatas tellimusi aasta teises pooles hoolimata sellest, et üle-eelmise aasta aruandes ennustati tellimuste mahu vähenemist. Tellimuste kasvule aitas kaasa uue saastenormi (Euro 6) rakendumine sellest aastast, mis tõi kaasa senisele standardile (Euro 5) vastavate veokite etteostu.
PKC Eesti möödunud aasta käive oli 144 miljonit eurot, mis oli kümme miljonit rohkem kui aasta varem. Kasum küll vähenes 7,3 protsenti, ent ulatus sellegipoolest 17,7 miljoni euroni. Kasumi languses mängis olulist rolli surve palkadele ja kasvanud energiakulud.
"Rahule ei saa me jääda tootlikkuse arengusuunaga - endiselt kasvasid meie palgakulud kiiremini, kui meie tegevuste efektiivsus," kirjutas ettevõtte majandusaruandes juhatuse liige Ivo Volkov. Samuti mõjutas käivet kahe uue kliendiprojekti käivitamine, sest projektide alguses on kulud kõrgemad ja efektiivsus madalam.
Selleks aastaks PKC käibekasvu ei planeeri.  Seda sellepärast, et ennustatavalt pole Euroopa kommertssõidukite turule sel aastal olulist kasvu ette näha, samuti tuli eelmise aasta hea käekäik paljuski 2014. aasta mahu arvelt.
Kommentaar: Eesti ekspordi vorm langebAndrus Allikmäe, Harju Elekter peadirektor
PKC on meil tubli rentnik, kel on mitmeid uusi plaane, aktsionärina vaadates on ta heal tasemel. Harju Elekter müüs hiljuti 200 000 PKC aktsiat, et alla strateegilise viie protsendi piiri saada. Nii on igasugused liikumised palju kergemad. Tundub, et müüsime õigel ajal, hinnad on nüüd natuke järgi andnud. Võtsime sedasi teises kvartalis kena kasumi.
Üldiselt rääkides pole Eesti eksport enam nii heas vormis kui varem. Oleme küll tublid keskmikud, kuid järsku tõusu ma selles valdkonnas siiski ei näe. Mõju on muidugi mitmelt poolt, Venemaalt tulenevaid asjaolusid ma ei taha kommenteeridagi, kuigi kahtlemata need meid mõjutavad. Eesti eksporditööstus on siiski üsna kirju, paljud firmad teevad allhankena töid Soomele. Muidugi mõjutab ka põhjanaabrite kehv majandus Eestit, kuid Rootsil läheb ju jällegi hästi.
Taust
ABB ASi olulisemad sündmused 2013. aastal:

Seotud lood

  • kestlikkusuudised.ee
  • ST
Sisuturundus
  • 19.12.24, 11:43
Parema homse nimel: Neste on pälvinud tunnustuse laste õigustele ja haridusele pühendumise eest
Neste väärtused on integreeritud kõigisse ettevõtte tegevusvaldkondadesse ning just seetõttu ollakse pühendunud ka laste õiguste austamisele ning toetamisele.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 13.01.25, 07:00
Põlva puidutööstus Peetri Puit laiendab tehast. “Me ei saa seista paigal, kui maailm meie ümber areneb”
Peeter Peedomaa: “Rasked ajad õpetavad, püsima jäävad vaid tõelised väärtused“
2
Uudised
  • 14.01.25, 07:57
Luubi all Eesti ja Läti maksud. Fibenoli finantsjuht näeb Lätis kolme eelist
Advokaat: Eesti kolm erinevat maksustamise mudelit viivad investorid segadusse
3
Uudised
  • 13.01.25, 18:53
Eestis läheb kümnete miljonite eurode eest metsa müüki
4
Uudised
  • 14.01.25, 11:40
Kristjan Rahu puidutööstus värbas uue juhi Rootsi kontsernist
5
TOP
  • 16.12.24, 07:00
Suur tööstuse TOP 2024: võitja tuli, nägi ja võitis
Nimekirjas 550 tööstusettevõtet!
6
Arvamused
  • 13.01.25, 15:22
Aigar Vaigu: kevadel avame ukse Eesti kiibiärile
Oma kiibikeskus aitab luua tugeva lisandväärtusega ettevõtlust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele