• 24.04.14, 14:44
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tootjad kasutavad aktiivselt elektri grupiostu võimalusi

Energiaturg OÜ tegevjuhi Pirmin Tamme kinnitusel kasutavad kohalikud tootmisfirmad väga aktiivselt elektrienergia grupiostu võimalusi, seda just suurema tarbimisega ettevõtete poolt.
„Kindlasti on see nii ka selle tõttu, et suurettevõtted kuuluvad erinevatesse gruppidesse ning omanikfirma või haldusfirma korraldab ühishanke oma hallatavatele ettevõtetele,“ hindas Tamm.
„Nii on see ka näiteks meie ühe omanikfirma Capital Mill OÜ puhul, kus kõik paarkümmend kinnistut ehk eraldi OÜ-d liidetakse kokku ja tehakse ühine hange ja seda veel paljude sarnaste kinnisvarahaldusettevõtete poolt. Samuti on levinud, et suured grupid – nagu ETK ja NG Investeeringud -  liituvad omavahel. Meie kogemustel on vähe suurettevõtteid, kes pole kusagil ühishankes osalenud või osalemas,“ selgitas ta.
Tamme sõnu on seni suurimateks grupiostudeks olnud NG Investeeringute hange, KOV ühishange, vee-ettevõtete ühishange, Riigi Kinnisvara ühishange jne.
Grupiostude puhul võidavad ennekõike väiksemad ettevõtted, kes selle grupiga liituvad. Kuna elektrimüüjad peavad ka n-ö hulgiturul elektrienergiat ostma ja broneerima, on seal miinimumkogused, mis on Eesti mõistes küllaltki suured.
„Kui suurettevõtted üksinda katavad selle miinimumkoguse ära ja saavutavad sellega juba mastaabiefekti, siis väiksemad ettevõtted mitte ning neil oleks kasumlikum liituda. Kui liituvad suuremad grupid, siis loeb müüja teadmine, et grupp küsib pakkumisi mitmest kohast. Siis nad kardavad suurest mahust ilma jääda ja elektriäri on teada tuntud mahuäri,“ märkis Tamm.
Kõige tähtsam on elektrienergia ühishanke puhul, et keegi alati võidab ja keegi kaotab. Näiteks liituvad omavahel ühelt poolt ainult öösel elektrit tarbiv ettevõte, teiselt poolt aga ainult päevatarbija.
„Hind tuleb nii-öelda (1+1)/2, kuid see tarbija, kes öösel tarbib, kaotab nüüd ühishankest ja kes päevasel ajal tarbib, võidab. Nii on kõigi ühishangete puhul – tuleb aru saada, kas sinu jaoks on mõistlik selle grupiga liituda või mitte. Öösel maksab elekter oluliselt vähem kui päeval.  Tiputundideks peetakse vahemikku 08-20 ja mida vähem sel ajal elektrit tarbid, seda parema hinna saavutad. Võimalik, et sul üksinda tuleks palju parem hind kui grupihanke puhul ja seda ükskõik mis tarbimismahu puhul,“ selgitas Tamm.
Pirmin Tamm räägib elektrienergia grupiostude eelistest ja ohtudest 15. mail toimuval seminaril „Kuidas kasvatada efektiivsust tootmises?“ Seminariga on võimalik täpsemalt tutvuda SIIN .
 

Seotud lood

  • kestlikkusuudised.ee
  • ST
Sisuturundus
  • 19.12.24, 11:43
Parema homse nimel: Neste on pälvinud tunnustuse laste õigustele ja haridusele pühendumise eest
Neste väärtused on integreeritud kõigisse ettevõtte tegevusvaldkondadesse ning just seetõttu ollakse pühendunud ka laste õiguste austamisele ning toetamisele.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 13.01.25, 07:00
Põlva puidutööstus Peetri Puit laiendab tehast. “Me ei saa seista paigal, kui maailm meie ümber areneb”
Peeter Peedomaa: “Rasked ajad õpetavad, püsima jäävad vaid tõelised väärtused“
2
Uudised
  • 14.01.25, 07:57
Luubi all Eesti ja Läti maksud. Fibenoli finantsjuht näeb Lätis kolme eelist
Advokaat: Eesti kolm erinevat maksustamise mudelit viivad investorid segadusse
3
Uudised
  • 13.01.25, 18:53
Eestis läheb kümnete miljonite eurode eest metsa müüki
4
Uudised
  • 14.01.25, 11:40
Kristjan Rahu puidutööstus värbas uue juhi Rootsi kontsernist
5
TOP
  • 16.12.24, 07:00
Suur tööstuse TOP 2024: võitja tuli, nägi ja võitis
Nimekirjas 550 tööstusettevõtet!
6
Arvamused
  • 13.01.25, 15:22
Aigar Vaigu: kevadel avame ukse Eesti kiibiärile
Oma kiibikeskus aitab luua tugeva lisandväärtusega ettevõtlust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele