Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juht Taavi Laur kummutas täna Gaselli kongressil levinud kujutluse EASist kui vaid pelgast rahajagajast.
"Tihti pole küsimus kapitali kättesaadavuses, vaid hoopis ambitsioonikuses," ütles Laur, kutsudes ettevõtjaid üles enamale ambitsioonile. "Ennekõike on EAS loodud pakkuma teenuseid, mis on kaugelt rohkem kui rahaline toetus," sõnas ta
Gaselli kongressil.
Lauri sõnul on EAS liikumas suunas, et ühel päeval on asutuse pakutava teenus nii kvaliteetne, et klient on valmis maksma konsultatsioonitasu.
"Kui raha jääb vähemaks, kui 2020 pole Eesti enam mitte [Euroopa Liidus] netosaaja, vaid muutub netomaksjaks, siis peab riigis ikkagi eksporti toetama, st teenus peab ajas muutuma," märkis ta.
Palju enam kui näiteks 5000 euro suurust starditoetust soovitab Laur väärtustada EASi vahendatavaid teadmisi ja kontakte.
Gasellide rahvusvahelistele turgudele aitamine on Lauri sõnul EASi oluline eesmärk. Enim panustab EAS nimelt kasvuklientidele, kelle hulka gasellid kuuluvad, sest see annab suurima efekti.
"Eestist minnakse edukalt Soome või Lätti, aga edasiminekul tekib sageli tõrge," rääkis Laur, "sest see maksab ettevõtjale üksjagu raha."
Tulevikus on paljudes eri riikides EASi esindajad, ekspordinõunikud. Praegused nõunikud pakuvad konsultatsioone 500 euro eest, mille raames otsitakse kliendi teenusele kontaktid, antakse soovitusi ja lepitakse kokku esimese kohtumise aeg. 500eurose nõuande järjekorrad on praegu juba juunikuuni.
Gasellile on avatud: starditoetus, kasvutoetus, arendustöötaja toetus, tootmiskorralduse diagnostika ja parendusprojekt, disainijuhtimise alase nõustamise toetus, ettevõtja arenguplaani toetus. Viimane on avatud sel aastal, selle käigus läbib iga ettevõtja diagnostika, mis "kraadib" ettevõtet ja ütleb, mis faasis ettevõte parasjagu on. See on pilootprojekt, millega EAS suurendab ka iseenda kompetentsi.
Laur soovitab gasellil kuuluda klastritesse, tehnoloogia arenduskeskustesse, prototüüpimiskeskustesse, kompetentsikeskustesse. "Te ei saa sealt otseselt raha, küll aga loote võimalusi," märkis ta.
EASil on 40 suurklienti, 1100 võtmeklienti, 2600 kasvuklienti. Eestis on 137 000 majandusüksust, sh 76 000 FIEd.
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.