Mitmetesse Soome börsiettevõtetesse, kelle tütarfirmad tegutsevad ka Eestis, on voolanud möödunud aasta jooksul märkimisväärsel hulgal välisinvestorite raha, kirjutab Kauppalehti.fi.
2013. aasta lõpus ulatus välisinvestorite osalus Helsingi börsil noteeritud ettevõtetes 46,5 protsendini. Aasta varem oli vastav näitaja 45,7%.
Kõige enam kasvas välisinvestorite huvi selliste ettevõtete nagu Incap, Cramo, Tikkurila ja PKC Group vastu. Kõigil nimetatud ettevõtetel on tütarfirmad ja/või tootmisüksused ka Eestis.Incapi puhul on välisraha sissevool seotud sellega, et läinud kevadel ostis ettevõttest 26% Rootsi firma Inission.Ehitusseadmete rendiga tegeleva Cramo omanikeringis on välisinvestorite osakaal aastaga kasvanud 23 protsendilt 42 protsendini. Selle üheks põhjuseks oli asjaolu, et ettevõtte suuromanik (Hartwalli perekond) müüs maha poole oma osalusest ehk umbes 10% Cramo aktsiapakist. Kümneid miljoneid eurosid väärt aktsiapakile Soomest ostjaid ei leidunud.Värvitootja Tikkurila aktsiapakis kasvas välisinvestorite osakaal mullu üle 36%. Selle põhjused olid erinevad: ettevõttel on tugev bilanss ning hea kasumlikkus ja rahavoog. PKC Group’i tubli areng on samuti välisinvestorite huvi kasvatanud. Paari aasta eest omandas PKC Ameerika päritolu AEESi, kasvas selle tulemusena kaks korda ning kerkis globaalseks tegijaks. Ettevõtte aktsia on aastaga kerkinud 57% ning kõik see on muutnud PKC välisinvestorite silmis huvitavaks investeerimisobjektiks.
Seotud lood
Põhjamaade kontekstis võivad kliimariskid tunduda jätkuvalt ehk kauged, kuid ometi ei jää neist puutumata ka siinsed ärid, mõjutades peale põllumajanduse näiteks kaubandust, kinnisvara, pangandust, kindlustust. Nõustamisagentuuri Sustinere keskkonnaeksperdi Imre Bányászi sõnul tuleb ettevõtluse seisukohast lisaks asukohale läbi kaaluda tarneahelaga seotud ohukohad.