• 04.09.13, 15:56
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti Energia avas tuhaväljal tuulepargi

Eesti Energia avas Narvas ainulaadse tuulepargi, mis on rajatud endisele põlevkivielektrijaama tuhaväljale.
Balti elektrijaama tuhavälja kasutati põlevkivituha ladestamiseks 1987. aastani, nüüd võeti see kasutusele tuuleenergia tootmiseks.
„Narva tuulepargi vundamendi rajamiseks kulus põlevkivielektrijaamal üle 20 aasta. Nüüdseks sai aga Balti elektrijaama endine tuhaväli uue elu ja tähenduse – toodame siin keskkonnasõbralikku tuuleenergiat, millest piisab 30 000-le Eesti perele,“ sõnas Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive.Eesti Energia püstitas endisele tuhaväljale 17 tuulikut, iga tuuliku elektritootmise võimsus on 2,3 MW ning Narva tuulepargi koguvõimsus on 39,1 MW.Tuhaväli on merepinnast 40 meetrit kõrgemal.„Märkimisväärne on seegi, et Narva tuulepargi rajamiseks ei ole kasutatud väärtuslikku metsa- ega põllumaad, vaid rakendust on leidnud seni kasutamata olnud põlevkivituha ladestusala,“ lisas Liive.Narva tuulepargi ehitustööd algasid 2010. aasta sügisel, peatöövõtjaks oli Saksa tuulikutootja Enercon. Tuulepargi ehitustehniline osa valmis 2012 aastal, kuni käesoleva suveni kestsid elektrivõrgueeskirjadele vastavuskatsetused, mille tulemusel andis põhivõrguettevõte tuulepargile heakskiitva otsuse.Tuhaväli on tuulepargi jaoks ka unikaalne aluspind: tagamaks tuulikute stabiilsus rajati iga tuuliku vundamendid 14-le vaiale, mis ulatuvad läbi tuhavälja selle aluspinnasesse. Iga tuuliku kaal koos vaiade ja vundamentidega on 2500 tonni. Narva tuulepargi rajamise kogumaksumus on 59 miljonit eurot.Balti elektrijaama tuhaväli ja settetiik avati tuha ladestamiseks 1964. aastal ning kuni aastani 1987 pumbati sellele Balti elektrijaamast tulevat tuhapulpi.Tuhavälja sulgemis- ja haljastustööd algasid 2005. aastal Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi toetusel. Tuhavälja sulgemine oli ulatuslik keskkonnaprojekt, mille käigus endise tuhavälja pind tasandati ja haljastati, rajati mitmed juurdepääsuteed ja neutraliseerimissõlm. Kunagise tuhavälja sulgemistööd lõppesid 2008. aastal.
Narva tuulepark
Narva tuulepark
6 fotot
  • Narva tuulepark Foto: Eesti Energia

Seotud lood

  • kestlikkusuudised.ee
  • ST
Sisuturundus
  • 09.01.25, 14:20
Neste kuulub Dow Jonesi jätkusuutlikkuse indeksite järgi ülemaailmsete jätkusuutlikkuse liidrite hulka
Maailma juhtiv taastuvkomponendiga diislikütuse ja säästva lennukikütuse tootja Neste valiti Dow Jonesi jätkusuutlikkuse indeksite (DJSI) hulka juba 18. aastat järjest. See saavutus rõhutab Neste jätkuvat pühendumist jätkusuutlikkusele ja tema positsiooni tugeva panustajana üleminekul vähem süsihappegaasiheiteid tekitavale majandusele ja ühiskonnale.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 13.01.25, 07:00
Põlva puidutööstus Peetri Puit laiendab tehast. “Me ei saa seista paigal, kui maailm meie ümber areneb”
Peeter Peedomaa: “Rasked ajad õpetavad, püsima jäävad vaid tõelised väärtused“
2
Uudised
  • 14.01.25, 07:57
Luubi all Eesti ja Läti maksud. Fibenoli finantsjuht näeb Lätis kolme eelist
Advokaat: Eesti kolm erinevat maksustamise mudelit viivad investorid segadusse
3
Uudised
  • 13.01.25, 18:53
Eestis läheb kümnete miljonite eurode eest metsa müüki
4
Uudised
  • 14.01.25, 11:40
Kristjan Rahu puidutööstus värbas uue juhi Rootsi kontsernist
5
TOP
  • 16.12.24, 07:00
Suur tööstuse TOP 2024: võitja tuli, nägi ja võitis
Nimekirjas 550 tööstusettevõtet!
6
Arvamused
  • 13.01.25, 15:22
Aigar Vaigu: kevadel avame ukse Eesti kiibiärile
Oma kiibikeskus aitab luua tugeva lisandväärtusega ettevõtlust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele