LHV Panga majandusekspert Heido Vitsur ütles eile Tallinnas toimunud tooraineseminaril, et maailmas mõjutavad toidu hinda kui nõudlust edaspidi BRIC-riigid eesotsas Hiina ja Indiaga.
Vitsur selgitas, et maailma toidunõudlus sõltub suurel määral sellest, millises faasis on elanike tarbimismudelid Hiinas ja Indias.
„Kui 500 miljonit hindut tuleb ühel hetkel poolnäljast välja ning tahab piima ja juustu süüa, siis kujutage ette, millist nõudlust see tähendab,“ märkis Vitsur.Samas lisas ta, et juba keskklassi jõudnud inimesed toidule enam nii suuri kulutusi ei tee kui väiksema sissetulekuga inimesed. „Keskklassi jõudnu hakkab endisest erinevalt tarbima,“ sõnas Vitsur.Tema sõnul on Hiinas tänaseks keskklass juba olemas, kuid Indias on selle osakaal veel väike. Majanduseksperdi hinnangul on toidu hind täna põhimõtteline määramatus turul. Lisaks nentis Vitsur, et Euroopa Liidu tänane põllumajanduspoliitika pärsib selgelt arengumaade põllumajandussektori arengut.Tema sõnul toodab ja ekspordib Euroopa Liit suures koguses toitu, samal ajal aga kaitstakse hoolikalt oma turgu, mistõttu rikutakse sellise tegevusega arengumaade põllumajandussektori arengut.„Tuletaks siinkohal meelde, et hullulehmatõbi ei tulnud mitte arengumaadest, vaid Inglismaalt,“ märkis Vitsur.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Põhjamaade kontekstis võivad kliimariskid tunduda jätkuvalt ehk kauged, kuid ometi ei jää neist puutumata ka siinsed ärid, mõjutades peale põllumajanduse näiteks kaubandust, kinnisvara, pangandust, kindlustust. Nõustamisagentuuri Sustinere keskkonnaeksperdi Imre Bányászi sõnul tuleb ettevõtluse seisukohast lisaks asukohale läbi kaaluda tarneahelaga seotud ohukohad.