Juunis vähenes eksport võrreldes maiga 15%, mis on osaliselt seotud juuni väiksema tööpäevade arvuga.
Ekspordi kiirem kasv võrreldes impordiga vähendas ka kaubavahetuse puudujääki. Kui 2010. aasta juunis oli kaubavahetuse puudujääk 93 miljonit eurot, siis tänavu juunis oli see ligi 60 miljonit eurot. Tänavu kasvas eksport eelmise aasta sama kuuga võrreldes enim märtsis (73%), import aga aprillis (67%).
Juunis eksporditi kõige rohkem masinaid ja seadmeid (29% Eesti koguekspordist), mineraalseid tooteid, sh bensiin, kütteõlid, elektrienergia (14%) ning metalle ja metalltooteid (10%). Võrreldes eelmise aasta juuniga suurenes kõige rohkem masinate ja seadmete ning mineraalsete toodete väljavedu (vastavalt 91% ja 53%).
Juunis imporditi enim masinaid ja seadmeid (30% Eesti koguimpordist), mineraalseid tooteid (14%) ning põllumajandussaadusi ja toidukaupu (11%). Võrreldes 2010. aasta juuniga suurenes enim masinate ja seadmete ning mineraalsete toodete import (vastavalt 79% ja 20%). Oluliselt suurenes ka keemiatööstuse tooraine ja toodete sissevedu (39%).
Ekspordi sihtriikide seas oli juunis esikohal Rootsi (17% Eesti koguekspordist), järgnesid Soome (16%) ja Venemaa (10%). Võrreldes möödunud aasta juuniga suurenes kõige rohkem eksport Rootsi ja Venemaale (vastavalt 71 ja 29 miljoni euro võrra). Nii Rootsi kui Soome eksporditi enim elektriseadmeid, puitu ja puittooteid ning mööblit, Venemaale eksporditi enim mehaanilisi ja elektriseadmeid.
Kõige enam imporditi kaupu Soomest (14% Eesti koguimpordist), järgnesid Läti ja Rootsi (mõlema osatähtsus 12%). Eelmise aasta sama kuuga võrreldes suurenes kaupade sissevedu kõige rohkem Lätist ja Rootsist (mõlemast 37 miljoni euro võrra). Soomest ja Rootsist imporditi enim elektriseadmeid, Lätist kütuseid ja puitu ja puittooteid.
Tänavu esimese poolaasta jooksul kasvas kaupade eksportkäive 54% ning importkäive 49% eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Maiga võrreldes vähenes juunis eksport 15% ja import 12%. Osaliselt oli langus tingitud ka erinevast tööpäevade arvust.
Seotud lood
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) märgib täna avaldatud juuni väliskaubandusstatistikat kommenteerides, et kaubavahetuse mõningane taandumine võrreldes maiga oli tingitud väiksemast kauplemisest kütuste ja transpordivahenditega. Juulis jätab puhkusteperiood kaubavahetusmahud samale tasemele.
Kursus on rahvusvaheliselt tunnustatud ja eksportturgudel aktsepteeritud keevitusinseneri pädevust tõendav kutseharidus. Kursus käsitleb laiapõhjaliselt keevitusprotsesse, materjale ja tööstusstandardeid.
Enimloetud
4
Negatiivse plaani puhul oleks ohus 100 miljonit maksutulu ja 5000 inimese töö
Viimased uudised
Riigikohus langetas äsja otsuse suurima maksvõlglase ja BLRT Grupi vaidluse asjus
Hetkel kuum
Raskem aeg mõjub ärile hästi
Lisatud kolm Gartneri soovitust riskide maandamiseks
Tagasi Tööstusuudised esilehele