2013. aastal tõuseb elektri hind kodutarbijaile ja väikeettevõtteile rohkem kui 40%, selgub Keskerakonna fraktsiooni arupärimisest majandus- ja kommunikatsiooniministrile.
„Kodutarbijatele ja väikeettevõtjatele tekib kohustus osta elektrit börsilt 2013. aasta alguses. Kui esialgu optimistid lootsid, et elektrituru osaline avamine toob kaasa vaid ajutise hinnatõusu, siis reaalsus näitab midagi muud,” kommenteeris Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Lembit Kaljuvee pressiteate vahendusel.
„Elering teatas aprilli alguses, et elektribörsi Eesti hinnapiirkonna aasta keskmiseks hinnaks kujunes ligi 46 eurot/MWh. Samal ajal ostsid suletud turul kodutarbijad ja väikeettevõtjad elektrit hinnaga 30 eurot/MWh,” märkis Kaljuvee. „Seega võib kodutarbijaid 2013. aastal oodata ees üle 40%-line hinnatõus,” lisas ta.
Keskerakondlased tahavad teada, mida valitsus teeb, et kodutarbijate ja väikeettevõtete elektribörsile mineku mõju leevendada. Kuna Euroopa Liit on kehtestatud elektrienergia aktsiisi alammääraks 1 euro MWh kohta, arvavad nad ise, et elektrihinna tõusu tuleks ohjata aktsiisi langetamisega.
Elektriaktsiis on Eestis 4,47 eurot MWh kohta. Praegu saavad elektritootjad CO2 kvooti tasuta, kuid alates 2013. aastast peavad nad hakkama seda turult ostma.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Majandusminister Juhan Parts ütles elektri hinna tõusu teemat kommenteerides, et IRL seisab endiselt kodukulude alandamise eest ning üks võimalus seda teha on investeerida energiasäästu.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.