Nafta hind mõlemal pool Atlandi ookeani on ületanud piiri, mis on kõrgeim tase pärast finantskriisi, vahendab BBC.
Londonis kerkisid Brendti toornafta futuurid 91,58 USD-ni barreli eest, samal ajal kui Lääne-Texase keskmise koostisega nafta barreli hind kerkis 89,35 USD-ni. See on kõrgeim tase pärast 2008. aasta oktoobrit taset.
Kuigi naftahinna ralli on juba mõnda aega kestnud, on börsikauba hind siiani 40% madalam kriisieelsest tipphinnast.
Praeguse hinnatõusu põhjus peitub nõrgas dollaris, külmades ilmades ja üleilmses majanduse taastumises.
Kui Euroopas on ilmad tuisused ja pakaselised juba mõnda aega, siis nüüdseks on ka USA ilmateenistus teatanud Ameerika idaranniku langevatest temperatuuridest.
2007.-2008. aastatel kerkis börsinafta hind tasapisi majandusmullist tingitud põhjustel tasapisi pidevalt, saavutades absoluutse tipu 2008. aasta juulis. Toona maksis Brendti toornafta barrel 147,5 USD.
Kui buumiajal kerkis peamiselt nafta hind, siis nüüdseks on hoogsalt tõusma hakanud samuti börsikaubana tuntud teravilja ja puuvilla hinnad.
Seotud lood
Virgin Atlantic Airwaysi asutaja, miljardär Richard Branson ütles Cancunis toimuval kliimakonverentsil, et naftabarreli hind tõuseb peatselt 200 dollarini, kui maailmas ei võta kasutusele keskkonnasäästlikumaid tehnoloogiaid, vahendab Bloomberg.
Analüütik ja OÜ Rahajuht kaasasutaja Tõnis Oja ütles bensiini hinnatõusu selgituseks, et arvestades Neste tanklates 66 sendile kukkunud kasumimarginaali liitri kohta oligi hinnatõusu oodata.