Täna Kuku raadios „Keskpäevatunni“ saates elektribörsi järsku hinnahüpet kommenteerinud ettevõtja Rein Kilk imestas, miks on lagi seatud nii kõrgele, et hind sai kerkida 2000 eurole megavatt-tunni eest.
Tavalisel börsil katkestatakse kauplemine juba siis, kui hinnad on liikunud kas 5-10%, mitte aga tõusnud tavalise hinnatasemega võrreldes viiskümmend korda.
„Miks on maksimumhind ebaloogiliselt kõrgel?“ imestas Kilk, nentides, et siin on järelemõtlemist nii seadusandjatel kui Nord Poolil. „Lagi peaks olema reaalsem.“
Ettevõtja Meelis Atoneni sõnul tuleb leida mõistlik süsteem, mis taolised anomaaliad elektriturul edaspidi välistaks.
Kui praegu jäi Eesti tavatarbija elektriturul toimunud järsust hinnahüppest puutumata, siis juba mõne aasta pärast avaneb elektriturg palju suuremas mahus. „Paljud nendest asjadest hakkavad palju rohkematele turuosalistele mõju avaldama,“ nentis Atonen.
Seotud lood
Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive andis esimese intervjuu pärast teisipäevast „elektrišokki“. Ta tunnistab, et sai pöörasest hinnast kuuldes šoki ning helistas kohe Konkurentsiameti peadirektorile, et tolle ametkond asja uurima hakkaks.
Elektri börsihind Eesti hinnapiirkonnas ületas täna hommikul hinna Rootsi ja Soome hinnapiirkonnas ligi 40 korda, kerkides ülempiirini 2000 eurot MW/h kohta.
Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive tunnistab, et nädala alguses suurtarbijaid tabanud "elektrišokk", mil teatud tundide vältel maksis börsil elektri megavatt-tund 2000 eurot, rabas ka teda.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.