Teadlased ja erialaspetsialistid leidsid 15. veebruaril, et Valgevene uut tuumajaama ei tohi plaanitud kujul ehitada, vahendas uudisteportaal charter97.org.
Ekspertide tähelepanu all oli nii tuumajaama majanduslik, keskkonnasäästlik kui ka tehniline külg, teatas uudisteagentuur Belapan.
Tuumajaam on projekteeritud radiatsiooni ohutuse tasemega, mis sobib 20aastasele täie tervise juures olevale mehele, kuid valgevenelased said Tšernobõli katastroofi tõttu küllaltki tugevalt kannatada, seega sellisele tervisestandardile vastavaid inimesi riigis enam ei leidu.
Tuumajaama hindasid kolme riigi, Valgevene, Ukraina ja Venemaa, eksperdid.
Kavandatud tuumajaama reaktor pärineb Venemaalt, kuid sellist pole kuskil veel kasutatud, seega on reaktor ohutu vaid paberil. Kui Vene reaktor Valgevene tuumajaama siiski paigaldatakse, osutub riik keskkonnakaitsjate hinnangul Rosatomi katsepolügooniks.
Seotud lood
Minsk kavandab uue tuumajaama ehitamist koostöös hiinlastega, kuna peab kogemuste vahetamist Hiinaga väga perspektiivseks, vahendas Interfaks.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.