Hispaania metallurgiakontsern Celsa plaanib osta Eestist vanarauda oma Euroopa tehaste tarbeks, mis toob kaasa hinnatõusu.
Eestit külastanud Celsa esindajad huvitas vanaraua kokkuostu võimalus ja selle väljaviimine läbi Paldiski sadama. Ettevõte ise ei kommenteerinud külastuse eesmärke ning Eestit puudutavaid plaane.
Eesti vanametallifirmad suhtuvad Celsa-taolise uustulnuka turuletulekusse ettevaatlikusega. ASi Kuusakoski juhatuse liikme Kaido Aettiku sõnul käisid jutud nende plaanidest juba möödunud aastal, kui Celsa ilmus Leedu turule.
"Juba siis oli selge, et hispaanlased ei peatu ning laienevad üle kogu Baltimaade turu," kinnitas ta.
Aettik ei soovinud spekuleerida hispaanlaste plaanide üle, kuid märkis, et Celsa on väga suur ettevõte – maailma suurim armatuurraua tootja, kelle tehaseid leiab igalt poolt üle Euroopa.
Eesti metalliturul on tema ütlusel oodata tihedat konkurentsi. "Vanarauahind kerkib," ennustas Aettik. "Võimalik, et kellelgi tuleb osa turust loovutada, kuid meie oma kliente ära ei anna," lisas ta.
ASi Formet Grupp juhatuse esimehe Pavel Suslovi sõnul tõusevad vanaraua kokkuostuhinnad siseturul 15-20% võrra. "Hispaanlased võivad vabalt hõivata 30-40% turust," märkis ta. Suslovi sõnul mõjutab Celsa tulek kõige rohkem kokkuostjaid.
OÜ Midelprof juhatuse esimees Maksin Staršov rõõmustas, et turule ilmub nii suur ettevõte. "Vanaraua kokkuostjate jaoks ei ole see eriti hea uudis, kuid minu jaoks on see võimalus saada head hinda," selgitas ta.
Spetsialistide hinnangul moodustas vanarauaturu maht Eestis eelmisel aastal 300-400 tuhat tonni, mis on peaaegu kaks korda väiksem kriisieelsetest näitajatest.
Seotud lood
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.