Eesti suurima piimatööstuse ASi Tere
maksuvõlg ulatub ligi 3,4 miljoni kroonini, ettevõte on võlgu ka käibemaksu.
Veebruaris pakkus Tere piimatootjatele lepingumuudatust, mille kohaselt maksab ettevõtja vaid Eesti turul müüdava kauba toorme eest, ülejäänud toorpiima soovis Tere alates märtsist lehmapidajate kulul pulbriks ja võiks teha.
Tere ise pole oma välislepingute sõlmimist kommenteerinud.
Eesti Piimaliidu ja E-piima juht Jaanus Murakas ütles täna Äripäevale, et Tere müüb praegu toodangut aktiivselt sekkumiskokkuostu. "Kui palju Tere ekspordib või ei ekspordi, sellest puudub mul ülevaade. Praegu on avatud interventsioonikokkuost ja tean, et Tere kasutab seda võimalust aktiivselt," rääkis Murakas. "Piimaturul on olukord nagu ta on. Meie ei ole interventsiooni müünud, kuid peale Tere müüvad sinna ka mõned teised väiksemad tootjad."
Piimatööstustest võlgneb makse ka Põlva Piim Tootmine, mille 4 123 037kroonine riigivõlg on ajatatud. Krediidiinfo andmetel on Maagil esitamata üks maksudeklaratsioon.
Piimatootjatest on makse võlgu Järva PM (1 420 895 kr), Lõunapiim (1 024 070 kr), Varstu Piimaühistu (365 070 kr) ja Rätsepa Piimatalu (39 773 kr).
Väätsa Agro ägab tähtajaks tasumata liisingu- ja laenutagasimaksete all, kuid maksuametile võlgu pole.
Seotud lood
AS Tere lubab piimatootjatele märtsist
maksta vaid selle toorpiima eest, mida suudab koduturul müüa.
Ülejäänust saavad tootjad omal valikul tellida kas piimapulbrit või
võid, mida peavad ise turustama.
AS Tere juht Ülo Kivine ütles Äripäevale,
et ettevõtte maksuvõlg on üleval olnud vaid mõned päevad ega kujuta endast
mingit katastroofi.
Väätsa Agro juht Tiit Tuuleveski ütles
Äripäevale, et ettevõtte makseraskused on tingitud piimaturu madalseisust ning
piimahinna jätkuvast langusest.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.