Ulukiliha senise suurima töötleja Maag
Grupi otsus loobuda tänavu sügisel metsloomaliha kokkuostmisest ja töötlemisest
ebarentaabluse tõttu paneb jahimehed raskesse seisu.
Maag ostis mullu kokku ligi kolmandiku 4900 Eestis lastud põdrast. Enamik töödeldud ulukilihast läks eksporti, peamiselt Skandinaaviasse ja Saksamaale, kirjutas Äripäev. Pärast Maagi ärakukkumist on praegu ulukiliha ainus arvestatav töötleja Läänemaal Linnamäe Lihatööstuse kaubamärgi all tegutsev OÜ Linpet, mille töötlemismaht on aga Maagiga võrreldes neli-viis korda väiksem.
Maagi gruppi kuuluv OÜ Maag Lihalõikus sulges selle aasta algul oma Arukülas asuva lihalõikamise tsehhi. "Ulukiliha varumine ja töötlemine kestab vaid neli kuud ehk septembrist jaanuarini ja ülejäänud ajal väikeses mahus farmiloomaliha lõikus ei tasunud ära," põhjendas ASi Maag Grupp juhatuse liige Toomas Juhani.
Maag Grupi nõukogu esimees Roland Lepp ütles siiski: "Me pole loobunud ulukiliha töötlemise mõttest, otsime järgmise aasta sügiseks mingi lahenduse."
Eesti Jahimeeste Seltsi direktori Andres Lillemäe sõnul tuleb suurulukite arvukus hoida teatud tasemel, sest muidu tekitavad metsloomad metsanoorendikes ja põldudel väga suurt kahju.
Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) jahimajanduse osakonna juhataja Kalev Männiste ütles, et kui jahindusseltsid ei saa piisavalt ulukiliha müüa, napib neil raha, et maksta kasutusõiguse eest ning tasuda makse.
Seotud lood
Peatselt Rakvere Lihakombinaadi uueks
juhatuse esimeheks saava Anne Mere sõnul ei tasu ulukiliha müük ennast Eestis
ära.
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avas 6. jaanuaril toetuse ettevõtetele, et suurendada jäätmete ringlussevõttu. Toetust saab küsida ettevalmistavateks tegevusteks, jäätmete ringlussevõtuks ning andmetega seotud digilahenduste väljatöötamiseks.