Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Neelie
Kroes rääkis täna Tallinnas viibides, et tulevikus ei tohi enam olla olukorda,
kus energia tootja valduses on ka infrastruktuur selle müümiseks.
"Vastasel juhul ei hakkaks avatud energiaturg toimima. Kui mina oleksin elektritootja ja mulle kuuluvad ka liinid elektri viimiseks tarbijani, siis mina kaitseksin oma valdusi ega tahaks, et keegi teine minu liine pidi oma elektrit klientidele müüma hakkab," näitlikustas Kroes.
Et sellist olukorda vältida, tegeleb Euroopa Komisjon praegu uute reeglite väljatöötamisega.
"Tulevikus ei tohiks Gazpromil olla oma gaasijuhtmeid näiteks Saksamaal, sest see takistaks konkurente," tõi Kroes näite.
Eesti jaoks tähendavad plaanitavad muudatused seda, et Eesti Energia peaks loobuma Põhivõrgust ja Jaotusvõrgust ning keskenduma vaid elektri tootmisele. Elektri viimine klientideni ja selle müük peaks jääma kellegi teise kanda.
"Eesti puhul tuleb uurida, kas tagatud on julgeolek, et elektrit ei oleks võimalik kasutada poliitilistel eesmärkidel, ja teiseks, et ei oleks võimalik energiat kasutada ärilistel eesmärkidel dumpinguna. Siin on Eestil vaja läbi teha loomulik arengutsükkel, enne kui tulla küsimuse juurde, kas Põhivõrk tuleb Eesti Energiast lahutada," rääkis majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts.
Tähtaegadest, millal komisjon uued reeglid rakendada tahab, on praegu veel vara rääkida.
Seotud lood
Euroopa Liidu reeglite kohaselt avaneb 1.
juulist konkurentsile Läti energiaturg, mistõttu Läti metallurgiafirma
Severstallat hakkab elektrit ostma Eesti Energialt.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.