Lääne-Viru rannakülade elanikke teeb
murelikuks Kunda haavapuitmassitehase Estonian Cell kava rajada tootmisjääkide
hoidla põhjarannikule, kahe looduskaitseala vahele, endisele Rutja lennuväljale,
kirjutas Eesti Päevaleht.
“Inimesed kardavad s...haisu,” räägib põline rutjalane Gustav Kaskman küla suurimast murest. Eriti teeb rahva pahaseks see, et keegi pole neile infot jaganud. Kogu teave kavandatava jäätmehoidla kohta pärineb meediast ja kuulujuttudest.
Nördinud ja hämmingus on ka Vihula vallavanem Priit Pramann. “Estonian Cell pole meile midagi konkreetset rääkinud. Soovime kirjalikke taotlusi ja keskkonnamõju uuringut. Kardan, et kitsastel metsavaheteedel iga päev saja tonni jäätmete vedamine nõuab ka teede uuendamist,” ütleb Pramann.
Kaitseministeerium oli 12. oktoobril valitsuse istungi jaoks ette valmistanud eelnõu ligi 200 hektari suuruse endise Rutja lennuvälja kaitseliidule üleandmiseks ning sellest ligi 28 hektari Estonian Cellile rentimiseks. Avalikkuse eest saladuses hoitud eelnõu vastuvõtmisele pani käe ette riigikontroll.
Riigikontrolli pressiesindaja Toomas Mattson selgitab: “Tehasel ei ole praegu lollikindlat tehnoloogiat jäätmete käitlemiseks. Jäätmete, eeskätt biomuda ohtlikkuse kohta puuduvad kompleksloas andmed. Teadmata on, mida kavatsetakse kompostimisel tekkiva produktiga teha, milline on selle ohtlikkuse aste.
Estonian Celli tehase tegevjuhi Margus Kohava sõnul pole mureks põhjust. “Praegu ladustame tootmisjääke tehase territooriumile. Nende komposteerimisega tegeleb Rootsi firma Econova, millel on suured sellealased kogemused.”
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.