Eesti masina- ja metallitööstuse toodangust läheb ligikaudu kaks kolmandikku ekspordiks. Äripäeva Infopanga konkurentsiraporti andmetele tuginedes järjestasime viisteist suurima ekspordimahuga ettevõtet läinud aastal.

- Suurima ekspordikäibe tegi eelmisel aastal laevaehitaja BLRT Grupp. Foto: Liis Treimann
Masina- ja metallitööstuste ekspordimaht ulatus 2022. aastal ligi kahe miljardi euroni ning võrreldes 2021. aastaga oli kasv üle kahesaja miljoni euro. Suurim ekpordipartner oli Soome rohkem kui kuuesaja miljoni euroga, veel viide riiki müük ületas saja miljoni euro piiri.
Äripäeva Infopanga masina- ja metallitööstuse konkurentsiraporti saad soetada
SIIT.
Suurim eksportija oli 2022. aastal BLRT Grupp, mille ekspordi käive ületas 440 miljonit eurot. Grupi kogukäive oli sealjuure 535 miljonit eurot ning tegevuskasum ligi 15 miljonit eurot.
BLRT Grupi põhitegevuseks on laevade remontimine ja ehitamine, metallide ja metalltoodete müük, keeruliste, suuremõõtmeliste ja kõrgtehnoloogiliste lahenduste tootmine terasest, roostevabast terasest ja alumiiniumist ning mitmed muud tegevusalad. Kontserni koosseisu kuulub 71 tütarettevõtet.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Suur osa meie konkurentsieelistest ei ole mitte kadumas, vaid juba kadunud, ja jäänud on enam-vähem viimane tegur, mis meie tööstusettevõtetele veel kliente tagab, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes masina- ja metallitööstuse konkurentsiraportis kommentaaris.
Mis saab meie tööstusest ja majanduskasvust, kui me järelkasvu kui majanduse vundamendi ühe kõige olulisema osaga süsteemsemalt ei tegele? "Tööstusuudised eetris" saates on külas Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees ja tehnoloogiaettevõtte Radius Machining asutaja Veljo Konnimois, kellega räägime haridusest ja järelkasvust.
Statistikaameti andmetel eksporditi juulis kaupu 1,3 miljardi ja imporditi 1,6 miljardi euro eest. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga vähenes kaupade eksport jooksevhindades 26% ja import 20%. Kaubavahetuse puudujääk juulis oli 385 miljonit eurot, mis on 42 miljonit eurot rohkem kui aasta varem.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.