Mööblitootjate käibed ja kasumid langesid läinud aastal, kuid kahanemist mõjutas ka üle-eelmise aasta kõrge võrdlusbaas, selgub Äripäeva Infopanga koostatus mööblitootjate konkurentsiraportist.
- Metallmööbli totoja Jalax oli eelmis eaasta kasumlikuim mööblitootja. Foto: Jalax
Mööbli tootmisega tegeleb Eestis 245 ettevõtet, neist 220 ületavad 250 000-eurost käibepiiri. 2022. aastal oli valdkonna müügitulu 573,8 miljonit eurot ja üle-eelmise aastaga võrreldes kahanes see 6,4%. Valdkonda mõjutasid oluliselt sisendhindade kasv, mida ei suudetud toodete lõpp-hinda edasi kanda ning inflatsiooniline keskkond, mis kahandas klientide kindlustunnet ja vähendas nõudlust.
Valdkonna kahanemist mõjutab 2021. aasta kõrge võrdlusbaas, mil müügitulu oli üle 600 miljoni euro. Eelmise aasta müügitulu, kuigi väiksem võrreldes üle-eelmise aasta omaga, on siiski kõrgem koroona-eelsest ajast, 2019. aasta müügitulust. Viie aastaga on valdkonna müügitulu kasvanud 14%.
Äripäeva Infopanga koostatud mööblitootjate ja -müüjate konkurentsiraporti leiad
SIIT.
Läinud aasta suurima kasumi teenis Jalax AS, 17,83 miljoni eurose käibe juures saadi 2,40 miljonit eurot tegevuskasumit. 2021. aastal oli ettevõtte müügitulu 16,75 miljonit ja tegevuskasum 2,12 miljonit eurot.
Seotud lood
Mööblitööstuse eelmise aasta nelja kvartali koondkäive oli ligikaudu 641,4 miljonit eurot, võrreldes eelmise aastaga kasvas käive 2,2%, selgub Äripäeva Infopanga värskest mööblitööstuse konkurentsiraportist. Suurima käibega ettevõte oli Standard, mis ühtlasi oli ka üks suurimaid käibes kaotajaid. Toome lugejateni käibetabeli 20 esimest.
Eesti kapitalil põhinev Green Estonia OÜ omandab enamusosaluse mööblitööstuses Standard AS. Ettevõte jätkab tootmist uuenenud kontseptsiooniga Kose tootmisüksuses ja suunab sihiku büroomööbli äri arendamisele.
Eesti mööblitööstust ja mööblimüüjaid on tabanud krahh, mahud on langenud kolmandiku võrra – ja sedagi heal juhul.