Seekordses saates "Rohepöörde praktikud" on luubi all metsa -ja puidutööstuse valdkond.
- Puidutööstus Võrumaal. Foto: Liis Treimann
Saatekülaliste Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuhi Henrik Välja ja graanulitootja Warmeston tegevjuht Mait Kaupi hinnangul tuleb lähimatel aastatel olulist tähelepanu pöörata uutele puidu väärindamise lahendustele ja toodetele. Ka ehitusvaldkonnas saaks järjest enam puidu kasutamise kaudu laiemalt rohepöördele hoogu juurde anda. Puidukeemia suuna edenemisel on hetkel kitsaks kohaks oskusteabe vähene koolitamine, kuid ka sellele nähakse lähiaastatel meie ülikoolidest leevendust saabumas.
Juttu tuleb ka uudsest puidu energiaks muundumisel üle jääva süsiniku kokkukogumisest, puidu biomassist lennukikütuste tootmisest ja ka näiteks seeläbi fosiilsetest kütustest vabanemise võimalustest. Räägime üldiselt puiduturul toimuvast ja sellest, millega naaberriigid Eesti turgu hetkel üle trumpavad ja kuidas seda olukorda meie jaoks ära kasutada.
Valitsuse poolt seatud vaat, et kogu Euroopas kõige rangemaid reegleid siinsele puidusektorile saatekülalised heaks ei kiida ning nad ootavad nende takistuste kõrvaldamist, et puiduturul saaks toimuda loomulik areng.
Tutvume ka Warmestonil valmis saanud jätkusuutlikkuse raportiga, mis asjaosaliste hinnangul iga endast lugupidaval tööstusettevõttel võiks olla tehtud või peatselt valmimas.
Saadet juhib Rein Pärn.
Saadet toetab Neste.
Kolm suunda, mis kannustavad rohepööret puidutööstuses