Uus seadus toob kauaoodatud leevenduse paljudele sektoritele
Eesti Tööandjate Keskliidu juhi Arto Aasa kinnitusel toob riigikogus äsja teise lugemise läbinud välistööjõu seadus leevendust nii Ukraina sõjapõgenike palkamisel kui ka pikaajalise tööjõu leidmisel.
Eesti Tööandjate Keskliidu juht Arto Aas. Foto: Raul Mee
Pikaajaliselt toob see Aasa sõnul lihtsustuse võõrtööjõu palkamisel kasvavatele tehnoloogiafirmadele, kes soovivad võõrtööjõudu palgata. Protsess muutub paremaks ka ehitus- ja tööstusettevõtetele, kes saavad hoida töötajaid pikemalt kui aasta.
Siseministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium saatsid 10. märtsil riigikogu põhiseaduskomisjonile 12 muudatusettepanekut välismaalaste seaduse muutmiseks. Kaubanduskoda tegi riigikogule ettepaneku võtta võimalikult kiiresti vastu Ukraina sõjapõgenikega seotud muudatusettepanekud.
Pärast Eesti riigi otsust lihtsustada Ukrainast põgenevate inimeste palkamist kavatseb ka siin tegutsev mööblitootja Bellus Furniture ukrainlasi juurde palgata, märkis ettevõtte juht Rolf Relander.
Eestisse on jõudnud ja jõudmas sõjapõgenikke, kes soovivad siin peagi tööle asuda. Tänaseks on pea 700 tööandjat valmis sõjapõgenikele tööd pakkuma ja nende hulgast leiab ka nimekaid tööstusettevõtteid.
Miks me paneme siia saabunud sõjapõgenikud olukorda, kus nad peavad hakkama seadust rikkuma ja kus on suur oht, et neid hakatakse ära kasutama, küsib tööjõurendi ekspert ja tööjõurendi ettevõtte Finesta juht Heikki Mäki avalikus pöördumises siseminister Kristian Jaani ning politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri poole.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.