Käesolev aasta saab olema meie tööstusele taaskord täis väljakutseid, tõenäoliselt kohati otsustav võitlus ellujäämise nimel, kirjutab Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts vastuses Tööstusuudiste arvamusliidrite küsitlusele.
- Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts usub, et majandust viiks edasi ka väikeste asjade ärategamine. Tuleb vaid ettevõtjaid kuulata. Foto: Veiko Tõkman
Meie rahvusvaheline konkurentsivõime on saanud viimasel aastal tugevalt kannatada ning tööstussektori kindlustunne on madalaim pärast 2020. aasta tervisekriisi. Jätkuv sõda vabaduse nimel Ukrainas, inflatsioon, energiahindade ebastabiilsus, kõrged intressid ning jätkuv palgasurve on kõik teemad, mis kahjustavad meie konkurentsivõimet nii välisturgudel kui ka siseturul. Eestisse sisenevad täna aktiivselt välisettevõtted, kellel on olnud rõõm saada erinevaid toetusi näiteks aastataguses energiakriisis, kus meie ettevõtted jäid selgelt kaotajaks. Konkurentsis püsimiseks on palju, mida ettevõtted saavad ise ära teha, kuid täna on üks suurimaid takistusi siiski kahjuks kodune keskkond, mis ei tundu hoolivat meie (tööstus)ettevõtete käekäigust.
Tööstusuudised küsis sektori liidritelt: mis on tööstuses 2024. aastal kõige olulisem teema? Milliseks hindate tööstuse ekspordi väljavaadet? Kuidas hindate meie konkurentsivõimet? Millised on tööstussektori väljavaated käesoleval aastal?
Seotud lood
Praegu on viimane aeg, et ka Eestis tekiks lõpuks majanduspoliitika, mis tegeleks tööstusinvesteeringute meelitamisega, kirjutab Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann vastuses Tööstusuudiste arvamusliidrite küsitlusele.
Meie tööstustoodangu ekspordivõimalused ei ole kadunud, kuid nende realiseerimine nõuab suuremat tööd ja vaeva, kirjutavad mööblitootja Wermo juht Raul Vene ning müügi- ja arendusjuht Peeter Kuum vastuses Tööstusuudiste sektori arvamusliidrite küsitlusele.