Ukraina sõjapõgenike värbamine teeb töötervishoius vastutuskindlustuse aktuaalseks, kirjutavad advokaadibüroo Sorainen partner Kätlin Krisak, nõunik Pirkko-Liis Harkmaa ja jurist Maria Plahhotnikova.

- Ukraina sõjapõgenikud leiavad sageli rakenduse tööstuses ja kaubanduses. Foto: Raul Mee
Kehtiv töötervishoiu ja tööohutuse seadus sätestab, et tööandja tagab töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmise igas tööga seotud olukorras ning töötaja on kohustatud osalema ohutu töökeskkonna loomisel, järgides töötervishoiu ja tööohutuse nõudeid.
Isegi kui tööandja on omalt pool kõik tööohutuse nõuetekohaseks tagamiseks teinud, võib ikkagi juhtuda tööõnnetusi – olgu siis selles süüdi inimlik eksimus või mingi muu põhjus.
Haigekassa maksab tööõnnetuste puhul tööõnnetuse tagajärjel sissetuleku teenimise võimaluse kaotanud töötajale tööõnnetuse või selle tüsistuse korral alates haigestumise teisest päevast haigushüvitist 100% ulatuses keskmisest sissetulekust maksimaalselt 182 päeva.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Putini režiimi sõjaline agressioon Ukraina vastu on sundinud miljoneid ukrainlasi oma kodumaalt lahkuma. Sõjapõgenike vastuvõtmine ja Venemaa sõjategevuse tagajärjel halvenenud globaalne majanduskeskkond mõjutavad oluliselt ka olukorda Eesti tööturul.
Miks me paneme siia saabunud sõjapõgenikud olukorda, kus nad peavad hakkama seadust rikkuma ja kus on suur oht, et neid hakatakse ära kasutama, küsib tööjõurendi ekspert ja tööjõurendi ettevõtte Finesta juht Heikki Mäki avalikus pöördumises siseminister Kristian Jaani ning politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri poole.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt rõhutab ettevõtjatele, et Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) peadirektori otsusega tohivad Ukraina kodanikud, kelle Eestis viibimise alus on peatselt lõppemas, Eestis ajutiselt edasi viibida. Ukrainast saabuvad sõjapõgenikud saavad kohe siin töötamist alustada, kui tööandja on nende lühiajalise töötamise registreerinud PPA-s.
Finesta tegevjuht Heikki Mäki kinnitab, et ühest küljest jätab sõda majandusele ja sellega kaasnevalt ka tööjõuturule kindlasti jälje. “Teisest küljest ei ole me ligilähedalgi olukorrale, kus oleks ukrainlaste tõttu kohe töökohad otsa saamas,” lisas ta käesoleva aasta I kvartali tööjõuturu suundi iseloomustades.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.