Viimastel aastatel võidetud turuosa hoidmine on Eesti eksportööridel järjest keerulisem. Ettevõtjate hinnangud eksporditellimuste piisavusele on välisturgude nõrgema nõudluse ja kaubandustingimuste halvenemise tõttu muutunud kuust kuusse pessimistlikumaks. Ettevõtjate konkurentsivõime on tugeva surve all nii Euroopa turul kui ka mujal, kirjutab majanduskommentaaris Eesti Panga ökonomist Mari Rell.

- Välisnõudluse vähenemine paneb meie eksportiva tööstussektori raskesse olukorda, kirjutab Eesti Panga ökonomist Mari Rell.
- Foto: Eesti Pank
Eesti kaubanduspartnerite nõudlus on selle aasta lõpus madalseisus. Kui kolmandas kvartalis püsis veel enamiku kaubanduspartnerite ning euroala majandus kasvutrendil, siis nüüd on väljavaade muutunud pessimistlikumaks. Kuigi väliskaubandus eurodes mõõdetuna kasvas, siis suure kasvu taga on jätkuvalt kiire hinnakasv, mis tuleneb omakorda kallinenud energiakandjate ja ka toormehindadest. Maksebilansi andmetel kaupade ja teenuste eksport suurenes 28% ning import oli 30% suurem võrreldes aastatagusega.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuigi teise kvartali ekspordinumbrid näitasid kasvu, on aasta teine pool tunduvalt pessimistlikum, kirjutab Eesti Panga ökonomist Mari Rell.
Väga kiire inflatsioon on majanduse mõõtmise ja tõlgendamise muutnud keeruliseks. Kuigi ettevõtete käibed kasvavad mühinal, siis SKP hoopis väheneb ja seda ka järgnevatel kvartalitel, kirjutab SEB Panga majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.