Narvas toimuval Ida-Virumaa kui tööstuspiirkonna arengut käsitleval Õiglase Ülemineku Foorumil tõdeti, et Eestisse tuleks meelitada eelkõige vähem energiamahukaid ja nutikaid tootmisi.
- Professor Einari Kisel märkis foorumil, et tegelikult on Eesti energia hinna poolest tubli Euroopa keskmik, kuid meie naabrid on odava energia tšempionid. Foto: Karl-Kristjan Nigesen/TalTech
Nutikaid tootmisi Ida-Virumaal juba on, kuid nüüd peaks tootmisest edasi liikuma, tõdeti foorumi arutelusektsioonis „Tööstus 5.0.“ TalTechi professor Tauno Otto sõnul on Tööstus 5.0 seotud tarkade süsteemidega, kus tootele lisaks luuakse ka nutikaid teenuseid. „Tööstus 5.0 on tihedalt seotud rohepöördega, selles püütakse iga toode oma eluea lõpus suunata taaskasutusse,“ märkis Otto. Otto viitas, et Ida-Virumaal tegutsevad Silmet ja magnetitehas, mis loob võimalusi maakonnas koostöörobotite kasutamiseks ning õppivate tehaste rajamiseks.
Seotud lood
NPM Silmeti magnetitehase arendus on toonud Ida-Virumaale vesiniku tootmise ja tulemas on väga suur investeering energiasalvestite parki, rääkis Ida-Virumaa investeeringute agentuuri juhatuse liige Teet Kuusmik.
Õiglase ülemineku fondi ettevõtlusmeetmete taotlemisaktiivsus on kasvanud, erinevatel menetlusetappidel on ligi 400 miljoni euro väärtuses projekte, taotletava toetuse kogumahuga ligi 150 miljonit eurot. Piirkonda on plaanis luua üle 1000 uue töökoha.
Energeetikaga seotud probleeme on viimastel aastatel palju lisandunud, sest rohepööre ja majanduskriis raputavad ühiskonna ja majanduse alustaladeni läbi, kirjutab volitatud elektriinsener ja Energiatehnika juht Jüri Joller.
ESG juhtimine on vajalik nii suurettevõtetele kui ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele. ESG eesmärke, strateegiaid, arengut ja raporteid küsivad partnerid, kliendid, pangad ja regulaatorid. Kuidas ESG abil oma riske ja võimalusi leida?