Tselluloosi tooraineks olev paberipuit jätkab ülemaailmselt oma kaks aastat kestnud hinnatõusu. Kiiremini on kasvanud lehtpuu hind, okaspudu hind on kerkinud veidi aeglasemalt.
Eesti puiduturul on vaieldamatu hinnaliider kasepuit. Foto: Toomas Kelt
Maailma puiduturgusid analüüsiv Wood Resorces International (WRI) on hindu jälginud juba 1988-dast aastast alates. Käesoleva aasta teise kvartali andmed näitasid, et paberipuu ülemaailmne hinnaindeks (USA dolaarites) saavutas kõrgeima taseme peale 2014. aastat (peaaegu sama oli hinnatase ka 1995. aastal) hoolimata USA dollari tugevnemisest enamiku teiste valuutade suhtes.
Ülemaailmsed saepalgi hinnamuutused olid aasta esimeses kvartalis segased – Põhja-Ameerikas ja Ida-Euroopas hinnad tõusid, Kesk- ja Põhja-Euroopas oli olukord aga vastupidine, selgub värskest WRI ülemaailmse puiduturgude uuringust.
Soome puidutööstused hoiavad kodumaise puidu kokkuostuhindu meelega madalatena, leiab Põllumajandus- ja Metsandustootjate Keskliit MTK. Üheks meetmeks on puidu import „iga hinna eest,“ makstes näiteks Eestis puidu eest kolmekordset hinda.
Ülemaailmsete puiduturgude olukorda analüüsiv Wood Resource Quarterly (WRQ) on tuvastanud ebatavalise olukorra – tselluloosi tootmiseks kasutatava paberipuidu ja puiduhakke hinnad tõusid 2022. aasta alguses üle maailma. Selline universaalne tõus on juhtunud vaid paar korda peale seda, kui WRQ hakkas 1988. aastal jälgima paberipuidu hindu.
Kevaditi aktiviseerub töö ehitus- ja energiasektoris mis suurendab nõudlust erinevate tõstukite järele. Uute ja kasutatud tõstukite müügi ning hooldusega tegeleva ettevõtte Liftest OÜ tegevjuht Marek Lemsalu nendib, et nende hooaeg on hoogsalt alanud ja jätkuvalt esindab ettevõte Eestis kolme maailma tipptootja kaubamärke Ommelift, Socage ja JLG.