• 03.11.18, 11:56
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Börs: dollari langus nädala lõpus aitas metallidel taastuda; vase hind tipus

Nädala börsiuudised: dollari langus nädala lõpus aitas metallidel taastuda; vase hind tõusis kolme nädala tippu; rauamaak odavnes kaubanduspingete leevenemise tõttu; Exxon Mobil, Shell ja BP kasvatasid kasumit; nafta odavnes neljandat nädalat järjest.
Metallitööstus
  • Metallitööstus Foto: Pixabay
Nädala alguses oli dollari kurss küllaltki tugev, neljapäeval hakkas see aga odavnema, mis pakkus paljudele metallidele leevendust. Tõsi, suurem osa neist olid nädala lõikes siiski langemas.Vase hind sai kasu Hiina ja USA kaubanduskõneluste positiivsetest arengutest. Rauamaagile mõjus see uudis hoopis kehvasti.Kõrgemad nafta- ja maagaasihinnad aitasid suurematel energiafirmadel oma kasumit kasvatada. Nii Exxon Mobil, Royal Dutch Shell kui ka BP ületasid analüütikute ootusi.Nafta odavnes juba neljandat nädalat järjest, bensiini hind kukub kolinal. Mõju peaks peagi jõudma ka Eesti tanklatesse.
Vase hind kolme nädala tipus
Vase hind jõudis reedel viimase kolme nädala kõrgeima tasemeni, sest USA ja Hiina vahelised kaubanduspinged leevenesid, vahendab Reuters.
Mõlema riigi presidendid ütlesid, et on kaubandustüli lahendamise osas optimistlikud. USA president Donald Trump teatas, et tema hinnangul lähevad kõnelused hästi ning võimalik on kokkuleppele jõuda.
Vase hind tõusis nädalaga kokku 1,8 protsenti, 6236 dollarini tonnist, mis on kõrgeim tase alates 22. oktoobrist. Nädala alguses oli vask odavnemas.
„Vase puhul on hea seis – turgude riskimeeleolud on paranenud, dollar on uuesti taanduma hakanud ning kaubanduse osas on väljavaade optimistlikum,“ ütles Danske Banki toorainete analüütik Jens Pedersen.
Ta hoiatas aga, et enne riikidevahelise kokkuleppe sõlmimist on metalliturgudel oodata volatiilsuse kasvu. „Märgid kaubandusleppe sõlmimisest peaksid metallide hindu tõstma, aga tõus on piiratud, sest pakkumine on jätkuvalt korralik,“ ütles Julius Baeri analüütik Carsten Menke.
Hiina rauamaagi hinnad langesid
Hiina rauamaagi hinnad langesid reedel juba neljandat päeva järjest, sest oodatakse, et talvehooajal peaks nõudlus vähenema. Lisaks sellele mõjutas USA-Hiina kaubandustüli leevenemine rauamaaki hoopis negatiivselt.
Enimkaubeldud rauamaagi futuur Daliani toorainebörsil langes reedel 4,8 protsenti, 501,5 jüaanini, mis on suurim kukkumine alates 19. juunist. Nädala lõikes kukkus futuuri hind kokku 4 protsenti. Viimati langesid hinnad nii palju mais.
Kõige populaarsema, Qindao sadama rauamaagi hind langes nädalaga 4,5 protsenti, 72,99 dollarini tonnist.
Paljud metallid olid nädala lõikes siiski odavnenud, sest nädala alguses toimunud dollari tugevnemine avaldas märkimisväärset mõju.
Tina odavnes 1,2 protsenti ja alumiinium kukkus 0,4 protsenti. Kummagi tonnihind maksis nädala lõpuks vastavalt 19 110 ja 1982 dollarit.
Nikkel odavnes aga 5 protsenti ning tsink kaotas 1,6 protsenti. Kummagi tonnihinnad on vastavalt 11 779 ja 2583 dollarit.
Exxon Mobil kasvatas tublisti kasumit
Reedel teatas oma kvartalitulemused naftatootja Exxon Mobil. Tulemused olid analüütikute prognoosidest paremad, sest nafta ja maagaasi hinnad on tõusnud. Tootmismahud aga langesid, vahendab Reuters.
Ettevõtte kolmanda kvartali puhaskasum oli 6,24 miljardit dollarit (1,46 dollarit aktsia kohta). Mullu samal ajal ulatus kasum 3,97 miljardi dollarini. Analüütikud ootasid kasumiks 1,23 dollarit aktsia kohta, selgub Refinitivi andmetest.
Exxon Mobili aktsia reageeris 2protsendilise tõusuga. Tõsi, aasta algusega võrreldes on aktsia kukkunud ligi 5 protsenti, mille põhjuseks võib pidada tootmismahtude langust.
„See on päris positiivne raport,“ ütles investeerimisfirma Edward Jonesi aktsiaanalüütik Brian Youngberg. „Esimene poolaasta oli neil väga nõrk, aga latt on küllaltki madalal ja nad hüppasid sellest üle.“
Shelli kasum samuti korralik
Nafta on eelmise aasta sama ajaga võrreldes kallinenud 44 protsenti ning Exxon ja teised naftafirmad suudavad jälle korralikke kasumeid teenida. Neljapäeval teatas Royal Dutch Shell, et nad teenisid nelja aasta suurima kasumi.
Maailma suuruselt teise börsil noteeritud nafta- ja gaasifirma puhaskasum suurenes 39 protsenti, 5,624 miljardi dollarini. Analüütikud prognoosisid kasumiks 5,766 miljardit dollarit.
Briti naftafirma BP Plc kasum ulatus kolmandas kvartalis aga 3,8 miljardi dollarini.
Naftahinnad jätkuvalt languses
Hinnad kukkusid oktoobris viimase kahe aasta kiireimas tempos, sest kasvav tootmine ja võimalik nõudluse aeglustumine mõjutasid turgu enam kui Iraani vastu kehtestatavad sanktsioonid. Iraani-vastased USA sanktsioonid hakkavad kehtima 4. novembril.
WTI toornafta odavnes nädalaga kokku 5,6 protsenti ja Brent kaotas 5 protsenti. Kummagi barrel maksis reede pärastlõunaks vastavalt 63,54 ja 73,01 dollarit. Kuu ajaga odavnes Brent 8,8 protsenti. Viimati langesid nafta hinnad nii kiiresti 2016. aasta juulis.
Energia ja Informatsiooni Administratsioon teatas kolmapäeval, et USA naftavarud suurenesid 26. oktoobril lõppenud nädalal 3,2 miljoni barreli võrra. S&P Global Plattsi küsitletud analüütikud ootasid 3,3 miljoni barreli suurust kasvu.
Iraani sanktsioonid pööravad turu pea peale
„Naftarafineerimist on rohkem, aga naftavarud on kasvanud juba kuus nädalat järjest,“ ütles ClipperData toorainete analüütik Matt Smith.
Pühapäeval hakkavad kehtima Iraani-vastased sanktsioonid, mis võivad turu pea peale pöörata. Oodatakse, et Iraani tootmine väheneb, aga kõige tähtsam küsimus on see, kas teised tootjad katavad selle languse ära või mitte. OPEC ja Venemaa leppisid suve alguses kokku, et naftatootmist suurendatakse. Saudide viimaste nädalate kommentaarid viitavad sellele, et riik tahab pärast Iraani sanktsioone tootmist veidi järsemalt suurendada.

Seotud lood

  • kestlikkusuudised.ee
  • ST
Sisuturundus
  • 20.12.24, 11:41
Kliimakriis ähvardab ka Eesti ettevõtteid – kas oled riskideks valmis?
Põhjamaade kontekstis võivad kliimariskid tunduda jätkuvalt ehk kauged, kuid ometi ei jää neist puutumata ka siinsed ärid, mõjutades peale põllumajanduse näiteks kaubandust, kinnisvara, pangandust, kindlustust. Nõustamisagentuuri Sustinere keskkonnaeksperdi Imre Bányászi sõnul tuleb ettevõtluse seisukohast lisaks asukohale läbi kaaluda tarneahelaga seotud ohukohad.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 13.01.25, 07:00
Põlva puidutööstus Peetri Puit laiendab tehast. “Me ei saa seista paigal, kui maailm meie ümber areneb”
Peeter Peedomaa: “Rasked ajad õpetavad, püsima jäävad vaid tõelised väärtused“
2
Uudised
  • 14.01.25, 07:57
Luubi all Eesti ja Läti maksud. Fibenoli finantsjuht näeb Lätis kolme eelist
Advokaat: Eesti kolm erinevat maksustamise mudelit viivad investorid segadusse
3
Uudised
  • 13.01.25, 18:53
Eestis läheb kümnete miljonite eurode eest metsa müüki
4
Uudised
  • 14.01.25, 11:40
Kristjan Rahu puidutööstus värbas uue juhi Rootsi kontsernist
5
TOP
  • 16.12.24, 07:00
Suur tööstuse TOP 2024: võitja tuli, nägi ja võitis
Nimekirjas 550 tööstusettevõtet!
6
Arvamused
  • 13.01.25, 15:22
Aigar Vaigu: kevadel avame ukse Eesti kiibiärile
Oma kiibikeskus aitab luua tugeva lisandväärtusega ettevõtlust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele