Joogitootjate TOPi juhib juba teist aastat Võrumaal Antslas tegutsev joogitööstuste tarbeks kääritatud jookide tootja Linda Nektar AS.
- Linda Nektari kääritud jookide tehas Kobelas. Foto: Eero Vabamägi/Postimees/Scanpix
Ettevõtte müügitulu kasvas mullu 3,72 miljoni euroni ehk 34,9% võrreldes 2015. aastaga ning puhaskasum kerkis samal ajal 89%, 831 662 euroni. Tänavuselt aastalt enam nii häid tulemusi ei oodata.
“Head majandustulemused saavutati tänu müügi kasvule ning järjepidevale arendustööle. Samuti ei saa alahinnata Linda Nektari töötajate panust paremate tulemuste saavutamiseks,” ütleb AS Linda Nektar juht Kadri Rauba. 2016. aasta lõpus töötas ettevõttes 12 inimest, praegu on töötajaid 13.
Esikoht
AS Linda Nektar
Toodab joogitööstuste tarbeks kääritatud jookeAsutatud 1992, kunagise Linda Kolhoosi järeltulija, kus lauaveinide tootmisega alustati 1963. aastalSuuromanik Fermex International OÜ (Ernst Erik Hagström)Noteeritud Balti Alternatiivturul First NorthKäive 2017 I poolaastal 1,47 mln eurotTöötajaid 13
Joogitootjate TOPi täispika versiooniga saad tutvuda
SIIN.
2016. aastal investeeriti ehitus- ja remonditöödesse, tootmisseadmetesse, aroomitehnoloogiasse ning automatiseerimisesse. Tehtud investeeringud (osaliselt PRIA meetme toel) võimaldasid tõsta tootmisvõimsust juba 2016. aastal. Kokku investeeriti põhivaradesse 988 772 eurot.
Investeerib laborisse
Sel aastal jätkab ettevõte kääritus- ja aroomitehnoloogia arendustega ning teeb investeeringuid uude tootearenduse ning kvaliteedikontrolli laborisse.
Investeeringud on Rauba sõnul hädavajalikud täitmaks suurte rahvusvaheliste aroomi ja/või kääritatud tooraine ostjate kvaliteedinõudeid. Samuti on fookuses tootearendus, aitamaks kliente töötada välja tulevikutrendidest lähtudes uusi innovatiivseid tooteid, koostöös rahvusvahelise partneriga. Laiendused tootmisesse võimaldavad pakkuda klientidele senisest laiemat tootevalikuid.
Ta lisab, et 2017. aasta on Eesti joogitootjatele täis väljakutseid, tulenevalt valitsuse poolt äärmuslikult tõstetud aktsiiside tõusust ning muudest piirangutest alkoholitootjatele. Seoses sellega on AS Linda Nektar märkinud oma majandusaasta aruandes, et võttes aluseks uudiseid Eestis alkohoolsetele jookidele kavandatava radikaalselt kõrgemate aktsiisimäärade kehtestamise kohta ning plaanitavaid alkoholimüügi seadusandluse muudatusi, ootab ettevõte nende rakendumisel võimalikke turuhäireid. Kuigi ettevõte jätkab tegevuse laiendamist uue koostöölepingu raames, peab juhatus mõistlikuks soovitust langetada 2017. aasta müügitulu prognoosi viielt miljonilt eurolt 3,5–4 miljonini.
Autor: Gerli Ramler, kaasautor
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Alkoholitootjad on üksmeelel, et Eesti alkohoolsete jookide turg oli 2016. aastal väga tugevalt mõjutatud poliitikute tehtud otsustest ning Eesti ja Läti piiril toimuvast piirikaubandusest. Kõigi jutust avaldub lootus, et maksupoliitika muutub ning edasised maksutõusud jäävad ära.
Joogitootjate TOPis kolmanda koha pälvinud Altia Eesti müügitulu oli mullu 38,6 miljonit eurot ehk viiendiku võrra suurem kui 2015. aastal. Tõus on tingitud mullustest alkoholiaktsiisi kergitamistest, mis tõid kaasa märkimisväärse alkoholi etteostmise klientide poolt.
Eesti üks tuntumaid käsitööõlletootjaid Põhjala Brewing AS teenis eelmisel aastal 1,77 miljoni suuruse müügikäibe juures 250 000 eurot ärikasumit. Kolm aastat tagasi hoogsalt käivitunud pruulikoda töötab täisvõimsusel ja tõdeb, et ettevõte ei suuda vaatamata sellele klientide nõudlust täita.
Põhjamaade kontekstis võivad kliimariskid tunduda jätkuvalt ehk kauged, kuid ometi ei jää neist puutumata ka siinsed ärid, mõjutades peale põllumajanduse näiteks kaubandust, kinnisvara, pangandust, kindlustust. Nõustamisagentuuri Sustinere keskkonnaeksperdi Imre Bányászi sõnul tuleb ettevõtluse seisukohast lisaks asukohale läbi kaaluda tarneahelaga seotud ohukohad.