IMECCi juhatuse liikme Jüri Riivese sõnul meenutab tuleviku tootmine oma võimalustelt ja ülesehituselt Lego komplekti.
Riives rääkis, et 7. aprillil 2013 kuulutas Saksamaa kantsler Angela Merkel riigis välja Tööstus 4.0 programmi, mida nimetatakse ka neljandaks tööstusrevolutsiooniks. Teisisõnu seadis Saksa valitsus riiklikul tasandil eesmärgiks intelligentse tootmise ja sellega seotud põhimõtete edendamise. Tööstus 4.0 kätkeb endas küberfüüsikalisi süsteeme ja asjade internetti, mis võimaldab muuta tootmisprotsesse tulevikus senisest tehnoloogiapõhisemaks ja efektiivsemaks.
See tähendab, et tootmisettevõtted saavad kasutama hakata tööstuslikke mooduleid, mida saab kergelt teisaldada, muuta, ümber programmeerida ja asendada.
„Mõnes mõttes võib seda võrrelda Legoga,“ selgitas Riives. Intelligentne tootmine tähendab tema sõnul seda, et erinevad tootmismoodulid suudavad omavahel suhelda ning väliskeskkonnaga toimub suhtlus üle interneti. Masinad ja tööstusrobotid muutuvad aga sedavõrd targaks, et suudavad iseseisvaid otsuseid tootmisprotsesside juures langetada.Saksamaa valitsus on Tööstus 4.0 programmi edendamiseks eraldanud perioodiks 2011-2014 200 miljonit eurot. Nimetatud summa on suunatud eeskätt strateegiasuundade väljakujundamiseks.„Selle raames selgitatakse välja, milliseid uusi teadmisi ja õppekavu ning milliseid teadustöö arendusi ja teadusprojekte oleks vaja,“ selgitas Riives. „Sakslastel oli enne 2010. aastat prioriteediks toota odava tööjõuga riikides. See tähendas massilist tootmise väljaviimist Hiinasse, Portugali, Ungarisse ja Hispaaniasse. Tööstus 4.0 raames avastati, et automatiseerida on võimalik ka odavamalt, aga selleks on vaja suurt nutikust. Saksamaa otsibki nüüd mitte enam niivõrd odava tööjõuga koostööpartnereid, vaid suurte teadmistega koostööpartnereid. Täna on Skandinaavia ja Baltimaad Saksa tööstuspoliitikas väga heas kirjas ja nendega ollakse valmis koostööd tegema,“ lisas ta.
.Jüri Riivese ettekannet „Uus tööstusrevolutsioon ehk Industry 4.0 – milleks peame valmistuma?“ saab kuulata juba 20. märtsil toimuval Targa Tööstuse konverentsil. Lähemalt saab konverentsi kohta lugeda
SIIT
Seotud lood
Maailm võtab jätkusuutlikkust üha rohkem omaks ning heitmete vähendamise kiire vajadus on saanud selgemaks, seega on biokütused transpordisektori süsinikuheite vähendamisel üks võtmetähtsusega meede. Biokütuseid ümbritsev õiguskeskkond on keerukas ning erineb riigiti oluliselt.