Venemaa peaminister Vladimir Putin avas täna Kaug-Idas Vaikse ookeani rannikul uue naftaterminaali, mis tagab Venemaale pääsu kiiresti kasvavatele Aasia turgudele, võimaldades osa seni Euroopasse suundunud naftaekspordist ümber suunata.
Täna laaditi Kozmino sadamas, mis on Venemaa Ida-Siberi Vaikse ookeani torujuhtme lõpp-punkt, esimene tanker.
„Sellega on Venemaa üks suuremaid projekte valmis saanud,“ ütles Putin tänasel avamistseremoonial. „See on strateegiline projekt, kuna võimaldab meile pääsu uutele turgudele, kiiresti kasvavatele Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna turgudele,“ vahendas agentuur Bloomberg.
26 miljardit dollarit maksev torujuhe loob Venemaale võimaluse müüa oma naftat kas itta või läände ning arendada naftatootmist seni veel suures osas hõlvamata Ida-Siberi maardlates.
Uus ühendus võib vähendada Venemaa nafta tarneid Euroopasse, kus Rahvusvaheline Energiaagentuur prognoosib nõudluse stagneerumist.
Kui ühendus täies võimsuses valmis saab, võimaldab see päevas eksportida kuni 1,6 miljonit barrelit naftat, mis moodustab kolmandiku Venemaa praegusest naftaekspordist. Torujuhtme pikkus on 4794 kilomeetrit.
Transnefti teatel, mille käes on Venemaa torutranspordi monopol, plaanib Venemaa 2012. aastast suurendada naftatootmise 11 miljonile barrelile päevas.
Kremliga heades suhetes naftafirmad on saanud maksusoodustusi Ida-Siberi naftaväljade kasutuselevõtmiseks. Nii on Kozminost eksporditud nafta vaba tollimaksust.
Tänase esimese tankeri laadis Rosneft. Vene-Briti naftakompanii TNK-BP on lubanud 2010. a esimeses kvartalis Kozmino kaudu eksportida 40 000 barrelit Ida-Siberi naftat päevas.
Seotud lood
Saksamaa andis täna loa Nord Streami gaasijuhtme rajamiseks Saksamaa majandustsooni.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.