Eesti tööstusettevõtete toodang suurenes
2007. aasta juunis võrreldes eelmise aasta juuniga, kuid vähenes käesoleva aasta
maiga võrreldes, teatas Statistikaamet.
Sesoonselt korrigeeritud andmetel tootsid Eesti tööstusettevõtted juunis 1% vähem toodangut kui mais. Kui tänavu aasta alguses suurenes toodang tööstuses kokku eelmise aasta sama ajaga võrreldes 8-9%, siis juunis oli tööstustoodangu kasvutempo 5%, sealhulgas töötlevas tööstuses 3%.
Toodangu kasvutempo aeglustumist mõjutab eelkõige juba aasta algusest toormepuuduse tõttu languses olev puidutööstus. Juba kolmandat kuud on languses ka metalltoodete tootmine. Siin on peamine põhjus tootmise stabiliseerumine eelmiste aastate väga kiire kasvuga võrreldes. Endiselt on languses tekstiilitoodete tootmine.
Samal ajal mõjutab toodangu kasvu oluliselt toiduainete toodangu 3% suurenemine. Ehitusturu kasvust tingituna on kiirelt kasvanud ehitusmaterjali ja keemiatoodete tootmine. Kõige rohkem suurenes juunis elektrimasinate ja -aparaatide tootmine. 80% selle haru toodangust eksporditakse.
Tööstustoodang on kasvutrendis olnud alates 2000. aastast.
Elektrienergia tootmine suurenes 2007. aasta juunis eelmise aasta juuniga võrreldes 34%, soojuse tootmine vähenes 10%. Elektrienergia toodangu kasvu mõjutas suurenenud eksport.
Seotud lood
Eesti ettevõtete arengule jääb jalgu liiga
väike kohalik turg ning üha kallinev tööjõud, mistõttu tootmisega tegelevad
firmad asuvad Venemaale, Ukrainasse ja veelgi kaugemale itta oma tehaseid
rajama, kirjutas Äripäev.
Tänavune soe talv on küttekulude kokkuhoiu
mõttes olnud igati hea, kuid puidutööstustele üks viimaste aastakümnete
murerohkemaid.
Paljud töösturid seisavad silmitsi
tootmismahtude kasvu raugemisega, kuid palka küsivad töötajad rohkem kui kunagi
varem ning hoolimata pidevast palgatõusust keegi naljalt vabrikusse tööle ikkagi
tulla ei taha.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.