Venezuela presidendi Hugo Chavezi sõnul
väljendas Fidel Castro lootust, et Kuuba astub naftaeksportijate
oraganisatsiooni liikmeks, mida võimaldaksid ootamatult avastatud suured
leiukohad.
Oma suure sõbra Castro kavatsustest rääkis Chavez sel nädalal Venemaad külastades majandusfoorumil. Praeguste andmete põhjal võib uudises näha Chavezi soovi lüüa veelgi tugevamalt kiilu OPECi ja USA vahele, kirjutas gazeta.ru.
Kuuba naftaekspordi püüdluste taga on Chavezi sõnul Mehhiko lahe Kuuba sektoris avastatud suured naftavarud. Praegu impordib Kuuba ise naftat ja seda eelkõige Venezuelast. Kuuba enda leiukohtade maht on vähene. AK BARS Finansi eksperdi Aleksandr Blohhini sõnul naftat seal ammutatatakse, kuid sellest ei jätku isegi sisetarbimiseks, ekspordist rääkimata.
Spetsialistide hinnangul kiirustab Kuuba OPECisse saamisega. "Kuuba on praegu täielikult sõltuv Venezuela naftast. Kuuba kui naftaeksportija positsioonide hindamiseks on veel vara, sest selleks pole veel mingit alust," rääkis Moskva Carnegie keskuse ekspert politoloog Nikolai Petrov. Tema sõnul ripub Kuuba riik praegu üldse omadega õhus, sest iga hetk võib Castro lahkuda ja tema ajajärk otsa saada, tema järeltulija pole ka pehmelt öeldes kuigi noor ning seega võib lähitulevikus Kuubal oodata olulisi muutusi.
Blohhini sõnul peab Kuuba tõestama, et omab ka tegelikult ekspordiks küllaldasi naftavarusid. Kuigi minimaalset naftatootmise määra ei ole OPECisse astumiseks kehtestatud, peaks Kuuba siiski lõpetama nafta impordi ja asuma enda oma välismaile saatma. Igatahes nõuab see aega, leiukohast tootmiseni läheb harilikult 3-5 aastat, sõnas Blohhin.
Vaevalt soovib USA näha oma vana vaenlast OPECi ridades ning teeb kõik, et nii ei läheks, märkis gazeta.ru. Mõned eksperdid näevad kogu loos eelkõige Chavezi, mitte Castro poliitilist mängu. Poliitiliste tehnoloogiate keskuse asejuhi Sergei Mihhejevi sõnul pole Kuubal siin veel midagi kaubelda, kuivõrd naftavarud ei ole tõestatud. Venezuela aga võib silmas pidada omaenda sihte. "Chavez ei jäta kunagi kasutamata võimalust USAd torgata," ütles Mihhejev.
Seotud lood
Täna hommikul on nafta hind maailmaturul
langenud, kuna streik Nigeerias lõppes, vähendades muret tarnetakistuste pärast
Aafrika suurimalt eksportöörilt.
Naftakartell OPEC seisab keerulise valiku
ees. Kas kartell julgeb tootmist senisel tasemel hoida ja nafta hinda tõsta
või toodangut suurendada ja riskida maailmamajanduse seisu
halvenemisega?
Venetsueela presidendi Hugo Chavezi
korraldusega peavad välisfirmad 1. maiks lahkuma Orinoco basseini
naftaleiukohtadelt või andma osaluse kontrollpaketi riigifirmale Petroleos do
Venezuela.
Ameerika Ühendriikide analüütikute
hinnangul ei õnnestu Venemaal kartelli moodustada.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.