Eesti maineka tööstusettevõtte omanik kirjutas sõja puhkemise järel Venemaa tütarfirma isiklikult enda nimele ja saab seega Eestis rääkida, kuidas tema firma on Venemaalt väljunud. Tegelikult kasvab sealne äri hooga edasi ja müüb kaupa isegi Krimmi.
Veefiltrite tootja Aquaphor International on kasvanud Narva suuruselt neljandaks maksumaksjaks, kes annab tööd sadadele Ida-Virumaa elanikele ja paljudele kohalikele väikeettevõtetele. Kõrgtehnoloogilisest tootmisest on saanud ka üks riigi pailapsi: Aquaphori on külastanud ministrid ja president Kersti Kaljulaid ning riik ja Euroopa Liit on hinnanud firmat sobivaks mitmete miljonite eurode ulatuses toetuse saamiseks.
Kui ettevõtte omanik ja juht Joseph Shmidt on ise meediale rääkinud Venemaalt väljumisest, siis lähemalt vaadates selgub, et see jutt on vaid pool tõest.
Veefiltrite tootja Aquaphor tuli Eestisse 17 aastat tagasi. Esialgu tegutses firma Venemaal toodetud filtrite edasimüüjana, kuid mõni aasta hiljem asutas siin kaks tehast – esmalt Sillamäel, seejärel Narvas.
2010. aastatel meelitas riik SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arenduse (IVIA) kaudu aktiivselt Venemaa ettevõtteid Ida-Virumaa tööstusparkidesse. Tol ajal nähti Venemaa ettevõtete Eestisse kutsumises võimalust luua töökohti ning elavdada kohalikku majandust – näiteks aitas selleteemalisi konverentse korraldada ka Äripäev ja moderaatoriks oli Raivo Vare. Vene ettevõtjate jaoks oli see omakorda võimalus siseneda Euroopa turule või lõpetada töötamine riskantses Venemaa ärikeskkonnas.
Ka Aquaphor tuli just siis ning Lääne turgu silmas pidades. Nüüd müübki ettevõte oma tooteid kümnetes riikides üle kogu maailma. Kuid enamik kaubast on endiselt läinud Venemaale – seda on ostnud Venemaa ettevõte OOO Akvafor, mis on osa samast kontsernist.
Seotud lood
Veepuhastussüsteemide tootja Aquaphor rahvusvaheline divisjon on Venemaa ärist välja tõmbunud, mis sunnib Aquaphori Eestis laienemise plaane edasi lükkama.
Veepuhastussüsteemide tootja Aquaphor käivitab 11 miljoni euroga uudse tootmise, riik toetab projekti õiglase ülemineku fondi vahenditest 3,2 miljoniga.
Rasketehnika ettevõte Agricom Tehnika investeerib ligi 2 miljonit, et luua Ida-Virumaale jäätmepuidu ja põllumaa biomassi vastuvõtukoht ja töötlemiskeskus ning Aquaphor investeerib 11 miljonit, et käivitada veepuhastusseadmete tootmine. Riik toetab esimest projekti õiglase ülemineku fondi vahenditest 900 000 euroga ning teist projekti 3,2 miljoniga.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.